Według przygotowywanych przez ministerstwo edukacji przepisów nauczyciele mogą podlegać postępowaniom dyscyplinarnym niezależnie od stopnia awansu zawodowego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego. Ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy z 22 stycznia 1998 r.
Przepisy wciąż obowiązującego rozporządzenia sprzed trzynastu lat odbiegają zdecydowanie od zapisów znowelizowanej Karty Nauczyciela. Jak podaje resort, w projekcie doprecyzowano też niektóre zapisy w związku z uwagami zgłaszanymi podczas ich stosowania. Teraz przeprowadzenie postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych ma być łatwiejsze.
W myśl obowiązujących przepisów dyscyplinarnemu trybowi działań podlegają nauczyciele, którzy w chwili popełnienia czynu, stanowiącego uchybienie godności zawodu lub obowiązkom, byli nauczycielami mianowanymi. Po planowanych zmianach, tak jak w Karcie Nauczyciela, odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegać będą wszyscy nauczyciele, niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego.
Projektowane przepisy rozciągają tę odpowiedzialność dyscyplinarną także na nauczycieli zatrudnionych m.in. w niepublicznych przedszkolach i placówkach czy w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.
Projekt rozporządzenia nie przewiduje wniesienia rewizji nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego. Zrezygnowano też z określenia w nim przepisów regulujących, po jakim okresie kary dyscyplinarne podlegają zatarciu a odpis orzeczenia o ukaraniu dołączony do akt osobowych nauczyciela ulega zniszczeniu. Kwestie te reguluje Karta Nauczyciela. W zależności od rodzaju kary jest to okres 3 lub 6 lat.
Źródło: samorzad.pap.pl, men.gov.pl