Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zgniły kompromis w sprawie Karty Nauczyciela

Zgniły kompromis w sprawie Karty Nauczyciela fotolia.pl

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała projekt założeń dotyczących zmiany Karty Nauczyciela. Mimo, że przedstawione propozycje nie uwzględniają wszystkich wniosków środowisk samorządowych, uznano je za krok mały, ale jednak w dobrą stronę. Warto go zrobić, aby tym samym poprawiać warunki funkcjonowania systemu oświaty.

Strona samorządowa wydając pozytywną opinię, obwarowała ją jednak pewnymi zastrzeżeniami, które przedstawiam poniżej.

 Średnie wynagrodzenia nauczycieli. Propozycja: rozliczanie puli środków łącznie dla wszystkich stopni awansu zawodowego i wyłączenie z wypłaty tych, którzy byli zatrudnieni, ale nie świadczyli pracy w danym roku. Przedstawiciele Strony samorządowej krytykowali „średnie”, uważają, że należy wykreślić art. 30 a KN - te same pieniądze lepiej byłoby przeznaczyć na motywację nauczycieli; dziś pieniądze te są wydawane nieefektywnie. Należy tak przeanalizować algorytm i zmienić go, by JST nie musiały dopłacać do „średnich” wynagrodzeń.

Dodatek wiejski. Propozycja: ma wynosić 10% kwoty bazowej z roku 2013 i być włączony do puli środków na wynagrodzenia – Strona samorządowa wykazywała, że dziś ten dodatek nie ma racji bytu, również ZGW RP postulował jego likwidację, więc propozycja MEN jest niewystarczająca.

Dodatki socjalne. Propozycja: stopniowe odejście od ich przyznawania (z poszanowaniem praw nabytych) – Strona samorządowa jest za.

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Propozycja: 1% środków na wynagrodzenie ma być przeznaczany na doskonalenie nauczycieli – Strona samorządowa jest za uelastycznieniem tego zapisu na: od 0,5% do 1 %. Wniosek o umożliwienie innej alokacji środków w puli na doskonalenie, by móc np. wydać więcej niż 20 % całej puli na doradztwo metodyczne. Do zakresu dofinansowania dodać zapisy z lokalnych strategii oświatowych oraz programów rozwojowych szkół.

Urlop wypoczynkowy. Propozycja: urlop 47 dni roboczych w roku, wg planu urlopów, w dni wolne od zajęć lekcyjnych (dyrektor ustala zakres czynności do wykonania); Dyrektor – ma mieć możliwość wykorzystania urlopu w ciągu całego roku. Strona samorządowa zaproponowała dodanie zapisu, że nauczycielowi przysługuje również urlop na żądanie – max. 3 dni.

Urlop dla poratowania zdrowia. Propozycja: urlop (w wymiarze do 1 roku) może być przyznany po 20 latach pracy, następny urlop – po 3 latach; udzielany w przypadku choroby zagrażającej wystąpieniem choroby lub choroby związanej z warunkami pracy; przyznawać go będzie lekarz medycyny pracy. Strona samorządowa jest za tym rozwiązaniem, choć z zaznaczeniem, że propozycja nie spełnia postulatów, jest traktowana jako „mniejsze zło”.

Obowiązek rejestrowania zajęć i czynności. Propozycja: konieczność rejestrowania 1 lub 2 godz. dodatkowej pracy w okresie tygodniowym; dostępności nauczyciela w szkole dla rodziców; udziału w radach pedagogicznych oraz zespołach; doskonalenia zawodowego. Strona samorządowa nie była zgodna co do tej zmiany, np. przedstawiciel ZMP uważał, że obowiązek ten jest niepotrzebny. Wniesiono o okresowe (co najmniej z 1 miesiąca) rozliczanie nauczycieli z rejestrowania zajęć.

Profesor oświaty. Propozycja: finansowanie gratyfikacji związanej z honorowym tytułem ma być z budżetu MEN – Strona samorządowa jest za tym rozwiązaniem.

Awans zawodowy. Propozycja: zmiana organu właściwego do nadania stopnia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego oraz zmiana składu komisji. Strona samorządowa uważa, że zmiana jest już dziś niepotrzebna (to był postulat sprzed paru lat i już się zdezaktualizował). Należy zostawić kuratora.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. Propozycja: doprecyzowanie przepisów, przeniesienie postępowania dyscyplinarnego do środowiska „bliższego szkole” , konieczność niekaralności. Strona samorządowa nigdy nie wnosiła problemów z dyscypliną nauczycieli, negatywnie ocenia propozycję przeniesienia postępowania dyscyplinarnego z kuratoriów.

Prezentację resortu edukacji, przedstawiającą obecne regulacje i propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, zamieszam TUTAJ.

Kolejny krok należy do Rady Ministrów, a następnie powinien pojawić się już nie tylko projekt założeń ale sama ustawa zmieniająca Kartę Nauczyciela.

Marek Wójcik

Śr., 24 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: