Komisje egzaminacyjne poniosą w 2015 roku wyższe koszty przeprowadzania testów. Resort finansów uchyla się przed zwiększeniem wydatków na ten cel.
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Finansów (MF) nie chce płacić za zmiany w sprawdzianach i egzaminach maturalnych, które planuje resort edukacji. Wynika to z opinii przesłanej do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Zgodnie z nowymi wytycznymi uczniowie będą je zdawać od 2015 roku. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) szacuje, że dodatkowe koszty wynikające z wdrożenia zmian wyniosą 18,9 mln zł.
– Proponowana modernizacja sprawdzianu i egzaminu maturalnego powinna zostać sfinansowana bez konieczności dodatkowego zwiększania nakładów na ten cel – uważa Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w MF, w opinii przekazanej do resortu edukacji. Według niego działania związane z przeprowadzeniem testów, w tym m.in. szkolenia egzaminatorów, sprawdzanie prac, przygotowywanie pytań i arkuszy czy koszty druku i dystrybucji należą do zadań statutowych centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i są finansowane w ramach środków na działalność bieżącą.
Z kolei MEN tłumaczy, że większe koszty są skutkiem m.in. przygotowania nowych arkuszy egzaminacyjnych z języków obcych, z których będzie przeprowadzany sprawdzian w VI klasie szkoły podstawowej (od 2015 roku).
Według MEN większe nadkłady finansowe wynikają też z wprowadzenia na maturach w 2015 roku obowiązkowego egzaminu z dodatkowego przedmiotu. Teraz nie jest on obligatoryjny i 30 proc. zdających nie wybiera żadnego nadprogramowego testu. Przez to wzrosną również wydatki na sprawdzenie prac maturalnych.
Zapytany przez DGP Roman Dziedzic, dyrektor OKE w Jaworznie wskazał, że płaci za weryfikację każdego arkusza. Jeśli będzie ich więcej, to koszty również wzrosną. I dodał, że przeprowadzone analizy wskazują, że obecne fundusze nie wystarczą. Jeżeli dotacja na egzaminy nie zostanie zwiększona, komisjom zabraknie środków na przeprowadzenie egzaminów.
źródło: gazetaprawna.pl