Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zarządzanie szkołami i placówkami publicznymi: powołanie i odwołanie kuratora oświaty

Zarządzanie szkołami i placówkami publicznymi: powołanie i odwołanie kuratora oświaty fotolia.pl

Przepis art. 30 ustawy o systemie oświaty określa tryb powoływania i odwoływania kuratora oświaty.

Organem właściwym do powołania i odwołania kuratora oświaty jest wojewoda, który obowiązany jest w tym zakresie uzyskać zgodę właściwego ministra do spraw oświaty i wychowania. Wojewoda ogłasza konkurs na stanowisko kuratora oświaty, najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia, w którym nastąpiło odwołanie poprzedniego kuratora.

Kandydat na stanowisko kuratora musi spełnić następujące trzy przesłanki:

  • stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego
  • wykształcenie wyższe magisterskie
  • staż pracy co najmniej 7 lat w swoim zawodzie oraz
  • co najmniej 3 letni staż pracy na stanowisku wymagającym sprawowania nadzoru pedagogicznego.

Powyższe przesłanki należy oceniać łącznie, według stanu na dzień ogłoszenia konkursu.

Ustawa w ust. 2b komentowanego przepisu określa organ powołujący komisje konkursową oraz skład tej komisji. Organem powołującym komisję jest wojewoda.

Realnie największy wpływ na wybór kuratora oświaty mają „podmioty rządowe", gdyż w skład komisji wchodzi trzech przedstawicieli ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz trzech przedstawicieli wojewody. Poza wymienionymi ustawa wskazuje również dwóch przedstawicieli sejmiku województwa oraz po jednym przedstawicielu wojewódzkich struktur związków zawodowych o zasięgu ogólnopolskim, zrzeszających nauczycieli, reprezentatywnych.

W rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych związek reprezentatywny, to związek który spełnia łącznie następujące kryteria:

  • zrzesza więcej niż 300 000 członków będących pracownikami oraz
  • działa w podmiotach gospodarki narodowej, których rodzaj działalności jest określony w więcej niż połowie sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności.

O reprezentatywności związku stwierdza postanowieniem Sąd Okręgowy w Warszawie.

Minister Edukacji Narodowej w akcie wykonawczym z dnia 16 grudnia 2005 r. określił regulamin konkursu na stanowisko kuratora oświaty oraz tryb pracy komisji konkursowej. Główne założenia rozporządzenia wskazują:

  1. ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w prasie, co najmniej w dwóch dziennikach: jednym o zasięgu ogólnokrajowym i jednym o zasięgu wojewódzkim, oraz na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego i w Biuletynie Informacji Publicznej
  2. termin składania ofert przez osoby przystępujące do konkursu nie może być krótszy niż 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia
  3. konkurs składa się z dwóch etapów: formalnej oceny zgłoszonych ofert (oferty nie spełniające wymagań formalnych są odrzucane bez możliwości uzupełnienia) oraz oceny merytorycznej kandydata
  4. niezbędne do działania komisji kworum wynosi 2/3 liczby jej członków
  5. obradami kieruje przewodniczący wybrany przez wojewodę z członków komisji
  6. rozstrzygnięcia komisji podejmowane są w głosowaniu jawnym, tylko ostateczne wyłonienie kandydata na kuratora odbywa się w głosowaniu tajnym.
  7. decyzje podejmowane są zwykłą większością głosów co oznacza, że ilość głosów „za" musi być większa niż głosów „przeciw", a głosy wstrzymujące się są pomijane. W razie równej liczby głosów kilku kandydatów decyduje głos przewodniczącego.
  8. o wyniku konkursu przewodniczący informuje niezwłocznie ministra do spraw oświaty i wychowania oraz właściwego wojewodę.
  9. informacja o wynikach konkursu jest ogłaszana w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a także udostępniana w siedzibie urzędu wojewódzkiego.
  10. w przypadku gdy do konkursu nie zgłosił się żaden kandydat, wojewoda niezwłocznie ponownie ogłasza konkurs.
Sob., 20 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka