Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mniej szkół do likwidacji

Mniej szkół do likwidacji fotolia.pl

Jak poinformowało ministerstwo edukacji narodowej, z danych zebranych przez kuratorów oświaty do 18 lutego wynika, że samorządy podjęły dotąd uchwały intencyjne o zamiarze „faktycznej" likwidacji 132 szkół, w których są uczniowie (spośród placówek dla dzieci i młodzieży - bez szkół policealnych). W zeszłym roku samorządy podjęły uchwały o intencji likwidacji 727 takich szkół. Uchwały takie muszą być podjęte do końca lutego danego roku.

Na 132 zgłoszonych do likwidacji placówek składa się 75 szkół podstawowych, 20 gimnazjów i 37 szkół ponadgimnazjalnych.

Oprócz nich uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji podjęto w stosunku do 74 szkół dla dzieci i młodzieży (bez szkół policealnych). Jednak w tej liczbie znalazło się 39 szkół, w których już nie odbywają się żadne zajęcia. Rok wcześniej uchwał o likwidacji takich placówek było 292.

Pozostałe przypadki dotyczą jedynie formalnej likwidacji, gdyż w budynku nadal będzie prowadzone nauczanie:

  • 8 placówek (7 szkół podstawowych i 1 gimnazjum) - zamiar uruchomienia w miejsce likwidowanej szkoły placówki prowadzonej przez inny organ niż samorząd,
  • 20 (szkoły podstawowe) - przekształcenie w filię,
  • 4 - wyłączenie z zespołu szkół,
  • 3 - likwidacja i przekształcenie w liceum ogólnokształcące dla dorosłych.

W kategorii szkół, do których uczęszczają uczniowie, a które są wygaszane zgodnie z wprowadzonymi w szkolnictwie zawodowym (31 szkół dla dzieci i młodzieży w roku 2013) – jak licea i technika uzupełniające.

Komentarz DWW: To dobra wiadomość dla wszystkich - w tym roku będzie mniej zlikwidowanych szkół. Dobra nie dlatego, że nie powinno się szkół likwidować. Przede wszystkim należy aktywnie i gospodarnie zarządzać posiadanym zasobem, aby był on adekwatny do potrzeb i optymalnie wykorzystywany. Podczas prowadzonej w poprzednich latach nieomal nagonki na samorządowe organy prowadzące, które likwidowały niepotrzebnie obciążające budżet szkoły, zarzucano bezduszność i niegospodarność. Były to argumenty nieracjonalne.

źródło: men.gov.pl

Pt., 22 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun