Instytut Badań Edukacyjnych opracował „Raport o stanie edukacji. Kontynuacja przemian”. Przedstawiony jest w nim całościowy obraz polskiej edukacji i, co szczególnie cenne, nie pomija tematyki finansowania oświaty przez jednostki samorządu terytorialnego. Raport wyraźnie dowodzi, że samorządy wydają na edukację, w tym głównie na wynagrodzenia nauczycieli, coraz więcej środków.
Zgodnie z raportem udział wydatków na edukację w budżetach samorządów nieznacznie maleje, ale wciąż jest duży - średnio wynosi 1/3 ich wydatków ogółem. „Nie dziwi zatem szczególne wyczulenie JST na najmniejsze nawet inicjatywy legislacyjne powodujące zmiany w finansowaniu oświaty" – piszą autorzy raportu.
Autorzy raportu zauważają także, iż w kolejnych latach nastąpił nieznaczny, ale zauważalny spadek udziału subwencji w finansowaniu wydatków edukacyjnych samorządów, co jest równoznaczne z coraz większym zaangażowaniem środków własnych JST w pokrycie kosztów realizacji zadań edukacyjnych. Większe finansowanie zadań edukacyjnych ze środków własnych prowadzi zaś do ich uzależnienia od zamożności JST i powoduje dywersyfikację nakładów na oświatę w skali kraju.
Najmniej wydatków edukacyjnych pokrywa oświatowa część subwencji w województwach mazowieckim (57 proc.), dolnośląskim i śląskim (po 60 proc.). Najwięcej w kujawsko-pomorskim, podkarpackim i świętokrzyskim (69 proc.).
Broszurę informacyjną dotyczącą raprotu można pobrać w załączniku pod tekstem tej informacji, natomiast kilkając TUTAJ uzyskamy dostęp do pełnego raportu, którego nie załączamy z uwagi na jego wielką objętość.
źródło: eduentuzjasci.pl, samorzad.pap.pl