Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Działka gruntu szkolnego dla nauczyciela i inne pytania

Działka gruntu szkolnego dla nauczyciela i inne pytania fotolia.pl

Publikujemy odpowiedzi resortu edukacji na pytania Czytelników Samorządowego Serwisu PAP.

 Sekretarz gminy pyta: Na podstawie art.56 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony na terenie wsi ma prawo otrzymać do osobistego użytkowania i jego rodziny działkę gruntu szkolnego. W związku z tym:
- czy organ prowadzący szkołę (jeżeli posiada taki grunt), to przydziela go nauczycielowi na jego wniosek i zawiera z nauczycielem umowę dzierżawy. Nauczyciel jest wówczas zobowiązany płacić czynsz dzierżawny oraz podatek rolny- w zależności od klasy gruntu.
- czy Rada Gminy na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami (art.37 ust.4) może wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy?
Niejasny charakter uprawnienia sprawia wiele kłopotów i nieporozumień. Gdy zaproponowaliśmy taki wariant nauczycielom porządkując sprawy w tym zakresie, wielu nauczycieli uważa, że gmina działa niezgodnie z prawem żądając opłat. Czy działania gminy są prawidłowe?

MEN odpowiada: Wraz z przekazaniem samorządom terytorialnym prowadzenia szkół i placówek oświatowych w związku z reformą ustrojową państwa, przekazaniu uległo także mienie tych jednostek (w szczególności prawo do nieruchomości, tj. gruntów i budynków szkolnych). Przedstawiona przez Panią sporna kwestia, dotycząca użytkowania działki gruntu,  w obowiązującym stanie prawnym może zostać rozstrzygnięta wyłącznie na drodze sądowej.

Monika, dyrektor pyta: Chciałabym zatrudnić nauczyciela do pracy w przedszkolu niepublicznym, a nauczyciel chciałby zrobić staż od września 2012. (...) Czy ja jako dyrektor przedszkola niepublicznego (kontraktowy) mogę pełnić funkcje opiekuna dla tegoż nauczyciela będąc opiekunem nauczyciela na mianowanego. Nasze przedszkole jest bardzo małe, jednoodziałowe. Nie mamy więcej nauczycieli.

MEN odpowiada: Nauczycielowi stażyście oraz nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela opiekuna spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych  - na podstawie art. 9c ust. 4 pkt 1-2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - z zastrzeżeniem że:
1) w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2  pkt 2, opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze;
2) w rodzinnej placówce opiekuńczo-wychowawczej opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony w publicznym ośrodku adopcyjno-opiekuńczym, wskazany przez organ nadzoru w porozumieniu z organem prowadzącym.
Zatem nauczyciel posiadający stopień awansu nauczyciela kontraktowego nie może być opiekunem stażu.

Joanna, referent ds. płacowo-kadrowych pyta: Nauczyciel zachorował w maju 2012 r. Jak powinna być przeliczana 13-tka do podstawy chorobowego, jeżeli nauczyciel przez 8 miesięcy 2011 roku pracował na 4/18 etatu natomiast 4 miesiące przez 9/18 etatu.
I drugi przypadek: Nauczyciel dostarczył zwolnienie lekarskie obejmujące 17 dni, po 14 dniach wpadł w zasiłek chorobowy, czy powinien mieć do podstawy zasiłku doliczony dodatek jednorazowy art. 30KN? Czy dodatek powinien być dopiero doliczony po 3 miesiącach przerwy między zwolnieniami lekarskimi?

MEN odpowiada: Sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego określony jest w przepisach ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.).

Grażyna, główny księgowy pyta: Jak wyliczyć wynagrodzenie za miesiąc maj dla nauczyciela zatrudnionego do 3 maja br. Wymiar etatu 18 godzin tygodniowo.

MEN odpowiada: Zgodnie z art. 91c ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.), do spraw wynikających ze stosunku pracy, a nieuregulowanych przepisami ustawy KN, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Zatem kluczowym przepisem w przypadku obliczenia nauczycielowi wynagrodzenia, gdy okres pozostawania w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca, jest art. 297 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) oraz wydane na jego podstawie akty wykonawcze.
W celu obliczenia wynagrodzenia (ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości ) za przepracowaną część miesiąca, w przypadku, kiedy pracownik był w tym miesiącu nieobecny w pracy z przyczyn innych niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, oraz kiedy za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia wskazany jest następujący tok postępowania: miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym  miesiącu i otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (na podstawie §12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r. Nr 62, poz. 289, z póżn. zm.).
Powyższy przepis stosuje się także w przypadku obliczania wynagrodzenia pracownika ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca (ust. 2 ww. rozporządzenia).
Odnosząc się do konkretnej sytuacji przedstawionej w Pani pytaniu, należy jednoznacznie stwierdzić, iż nauczycielowi zatrudnionemu do 3 maja, przysługuje wynagrodzenie za 2 maja, który zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela, dla nauczycieli był dniem pracy.

źródło: samorzad.pap.pl

Czw., 11 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun