Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europoseł zawiadamia - minister i MEN tłumaczą (się)

Europoseł zawiadamia - minister i MEN tłumaczą (się) fotolia.pl

Od kilkunastu co najmniej dni niemal codziennie mamy mniej lub bardziej sensacyjne doniesienia dotyczące realizacji projektu „Cyfrowa szkoła” w części dotyczącej e-podręczników. Mnożą się kontrole – na razie wewnętrzne, odwołano przetarg, do dymisji podał się Jarosław Wojdyła, p.o. dyrektora podległego MEN Ośrodka Rozwoju Edukacji. Kolejna odsłona to doniesienie europosła Zbigniewa Ziobro do prokuratury o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa korupcji przez funkcjonariuszy publicznych – pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak też podległych mu instytucji, w szczególności Ośrodka Rozwoju Edukacji, w związku z przygotowaniem i wdrożeniem projektu e-podręcznika". Na to zawiadomienie zareagowała minister Szumilas. Publikujemy jej oświadczenie oraz komunikat resortu. Tym razem bez komentarza.

W związku ze złożeniem przez Zbigniewa Ziobro doniesienia do prokuratury w sprawie tworzenia darmowych dla uczniów elektronicznych podręczników, oświadczam, że w swoich działaniach dążę do maksymalnej transparentności. W odniesieniu do projektu „E-podręcznik do kształcenia ogólnego" podjęłam działania, gwarantujące przejrzystość całego procesu. W szczególności, już na początku lipca zainicjowałam szereg działań kontrolnych, w tym zleciłam wewnętrzną kontrolę projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Krystyna Szumilas

KOMUNIKAT
Aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości oraz zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom związanym z organizacją konkursu na partnerów projektu przez podległy MEN Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE), minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas zleciła wewnętrzną kontrolę tego postępowania. Prowadzi ją Biuro Kontroli i Audytu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Po zawiadomieniu przez MEN, kontrolę w ORE zarządziła również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Minister zwróciła się także do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o objęcie tego projektu osłoną antykorupcyjną przez służby specjalne. Prowadzona jest również współpraca z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu zagwarantowania zachowania zasad konkurencyjności w projekcie e-podręczniki.
Należy podkreślić, że ze złożonego przez Pana Jarosława Wojdyłę (który podał się do dymisji 25 lipca br.) oświadczenia, a także z wypisów z Krajowego Rejestru Karnego wynika, że ani w chwili zatrudnienia w ORE, ani obecnie Pan Jarosław Wojdyła nie był karany.
Stworzenie co najmniej 18 darmowych e-podręczników i 2500 zasobów edukacyjnych jest jednym z czterech głównych komponentów programu rządowego „Cyfrowa Szkoła", mającego wprowadzić do szkół rewolucję technologiczną. E-podręczniki i zasoby będą udostępnione na tzw. otwartych licencjach, co oznacza, że każdy będzie mógł je dowolnie kopiować,  przerabiać, wykorzystywać czy drukować.
Jego celem jest opracowanie, a następnie upowszechnienie interaktywnych i multimedialnych e-podręczników do kształcenia ogólnego, umożliwiające każdemu uczniowi swobodny i darmowy dostęp do treści edukacyjnych w dowolnym miejscu i czasie. Będą one stanowiły uzupełnienie obecnych na rynku, komercyjnych podręczników przygotowywanych przez wydawców edukacyjnych.

źródło: tvn24.pl, men.gov.pl, informacje własne

Pt., 10 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun