Pod koniec marca odbył się Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego. Samorządowcy omówili szereg spraw, do których wydali oficjalne s. W jednym z nich postulowali o zwiększenie dotacji ze środków budżetowych na zadania z zakresu geodezji i kartografii.
– Wpływy z udostępniania materiałów zasobu oraz otrzymanej z budżetu państwa dotacji celowej niejednokrotnie są niewystarczające na realizację zadań zleconych z zakresu geodezji i kartografii, a w wielu przypadkach są nawet niewystarczające na pokrycie kosztów wynagrodzenia pracowników służby geodezyjnej i kartograficznej – przekazał Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego Leszek Bajon.
Jak podkreślił w oficjalnym – wspólnym Stanowisku lubuskich starostów – zakres działań samorządów powiatowych w obrębie geodezji i kartografii jest bardzo szeroki. Główne obowiązki związane z tymi zadaniami obejmują m.in. prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym ewidencję gruntów i budynków oraz baz danych, a także geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu (GESUT). Do zadań należy także tworzenie standardowych opracowań kartograficznych, koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, przeprowadzanie taksacji nieruchomości i ochrona znaków geodezyjnych oraz grawimetrycznych.
Zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 roku – Prawo geodezyjne i kartograficzne, organy prowadzące państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny udostępniają materiały odpłatnie. Wpływy z tego tytułu stanowią dochody własne budżetu powiatu. Środki uzyskane z tych opłat przeznaczane są chociażby na finansowanie działań związanych z gromadzeniem, aktualizowaniem i zabezpieczaniem zasobów, a także na modernizację infrastruktury i informatyzację zasobu. Obejmują również takie czynności jak aktualizacja osnów geodezyjnych, map zasadniczych oraz ewidencji gruntów. Fundusze te są także wykorzystywane na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji pracowników służby geodezyjnej i kartograficznej.
Koszty często przewyższają zasoby
Starostowie wyliczyli, że aby utrzymać właściwy poziom i zakres usług, w dużej mierze muszą dokładać z dochodów własnych powiatów, pomimo iż przepisy nie nakładają na JST obowiązku finansowania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej z dochodów własnych. Trudnej sytuacji nie rozwiązują środki zewnętrzne, takie jak te przyznawane np. w ramach projektu „Integracja państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.
Co zatem mogłoby rozwiązać trudną sytuację? Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego wskazał cztery główne punkty, wymagające natychmiastowego wprowadzenia:
- standaryzację kosztów realizacji zadań oraz ustalenie jednolitych zasad finansowania na poziomie krajowym,
- zwiększenie dotacji celowej do poziomu, który pozwoli na realizację zadań zleconych bez potrzeby angażowania środków własnych powiatów,
- standaryzację kosztów osobowych oraz kosztów utrzymania stanowisk pracy, w tym wymiany przestarzałego sprzętu informatycznego,
- wprowadzenie regulacji dotyczącej finansowania wydatków poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego w latach ubiegłych na realizację zadań zleconych.
Wnioski te mają na celu poprawę efektywności i stabilności finansowania zadań geodezyjnych i kartograficznych w Polsce.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego z dnia 28 marca 2025 roku w sprawie zwiększenia dotacji ze środków budżetowych na zadania z zakresu geodezji i kartografii.