W połowie marca w Ciechocinku odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Samorządowcy omówili bieżące sprawy, w tym kwestie budżetów powiatów. Z wystosowanego po spotkaniu Stanowiska, adresowanego między innymi do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Finansów wynika, że postulują o wprowadzenie zmian, na mocy których powiaty uzyskają połowę środków z racji opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej.
– Z uwagi na fakt, że postępowania w sprawach wyłączeń gruntów rolnych z produkcji rolniczej prowadzone są przez starostę, uzasadnionym byłoby uwzględnienie udziału procentowego powiatu w uzyskanych z tego tytułu dochodach wynoszących minimum 50% – czytamy w Stanowisku podpisanym przez Przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Jaszczuka.
Jednocześnie starostowie wskazują, że aktualnie całość środków z tego tytułu trafia do marszałka województwa, choć to powiaty są właścicielami wielu dróg gruntowych, które umożliwiają dojazdy do pól uprawnych. Powiaty honorowane są jedynie w sytuacji nałożenia kar za podjęcie w zabudowie zagrodowej działalności innej niż działalność rolnicza, bez powiadomienia starosty.
– Pozycja finansowa województw jest o wiele lepsza [niż powiatów], gdyż dysponują one znacznymi środkami z Unii Europejskiej. Wysokość opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej jest określona ustawowo i zgodnie z art. 22b ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi dochód marszałka województwa – podkreślają samorządowcy i dodają, że środki, które w wyniku zmiany przepisów trafiłyby do budżetów powiatów, zostałyby przeznaczone na remonty dróg.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej.