O pierwszym spotkaniu Grupy Roboczej do spraw fotoradarów JST, które odbyło się 6 grudnia 2024 r. pisaliśmy tutaj
Wedle zapowiedzi, kolejne posiedzenie miało odbyć się w styczniu 2025 r. a Ministerstwo Infrastruktury miało przedstawić konkretne propozycje zmian w prawie.
Do drugiego posiedzenia doszło jednak dopiero 12 marca 2025 r., a resort (niestety) ograniczył się jedynie do zarysowania założeń „fotoradarów dla samorządów”.
Fotoradary nie dla wszystkich JST
W imieniu resortu, przymiarki ministerstwa do możliwości przywrócenia lokalizowania fotoradarów przez JST przedstawiła Pani Renata Rychter (Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury).
Wedle przekazanych informacji, na chwilę obecną MI proponuje, aby 16 miast wojewódzkich mogło uzyskać możliwość lokalizowania fotoradarów – oczywiście na koszt tych samorządów.
Urządzenia te, mogłyby być wykorzystywane również do wykrywania innych wykroczeń niż przekroczenie prędkości, a nakładane grzywny stanowiłyby dochód tych JST z przeznaczeniem na dalsze działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przychody generowane przez fotoradary mogłyby być również przeznaczane na dalszą instalację kolejnych takich urządzeń.
Według MI, ograniczenie do 16 miast wojewódzkich wynika z tego, że resort traktuje projekt jako pilotażowy, przy czym w kolejnych etapach nie jest wykluczone rozszerzenie listy samorządów uprawnionych do lokalizowania fotoradarów.
Dodać należy, że w przypadku „podwójnych” miast wojewódzkich (Toruń – Bydgoszcz, Zielona Góra – Gorzów Wielkopolski), wskazane zostaną te, na terenie których występuje większe zagrożenie w ruchu drogowym.
Dodatkowe funkcjonalności samorządowych fotoradarów
Ministerstwo przewiduje również, że „samorządowe” fotoradary mogłyby być wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, pozwalające na rejestrowanie innych naruszeń, np. przejazdu na czerwonym świetle, nieuprawnionego wjazdu do strefy czystego transportu lub poruszania się po buspasie. Podkreślić należy, że dodatkowe funkcje przewiduje się wyłącznie dla urządzeń JST. MI nie rozważa tego, aby GITD mogła lokalizować fotoradary z dodatkową funkcjonalnością.
Jak podała Dyrektor Rychter, przepisy będą miały charakter fakultatywny. Miasta nie będą musiały, ale będą miały możliwość lokalizowania fotoradarów. W Ocenie Skutków Regulacji zostanie określona maksymalna liczba dopuszczalnych fotoradarów w skali kraju, przy czym „samorządowych” fotoradarów będzie mogło być więcej niż jeden na terenie miasta.
Według przedstawicieli MI, prezentowane zmiany realnie weszłyby w życie w 2027 roku.
Samorządy na „tak”, ale…
Przedstawiciele strony samorządowej, począwszy od pierwszego, grudniowego posiedzenia są „na tak” jeśli chodzi o możliwość przywrócenia lokalizowania fotoradarów. Jednakże w toku dyskusji padały postulaty o poszerzenie katalogu JST do tego uprawnionych. Zdaniem strony samorządowej decydująca w tym aspekcie powinna być kategoria drogi, natężenie ruchu i stwierdzone zagrożenia. Uprawnienie samorządów każdego szczebla do lokalizowania urządzeń powinno nastąpić – jeżeli nie w pilotażowym projekcie, to w najbliższym rozszerzeniu programu.
Zwrócono również uwagę, że optymalny czas pilotażu powinien wynosić 2 lata, a nie 5 jak proponuje MI.
Finalnie, resort zobowiązał się do przekazania stronie samorządowej koncepcji zmian omówionej na posiedzeniu wraz z prośbą o przedstawienie własnych uwag i stanowisk.
W pracach Grupy Roboczej uczestniczą przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.