Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krajowa Polityka Miejska 2030 - posiedzenie Rady Wykonawczej

Krajowa Polityka Miejska 2030 - posiedzenie Rady Wykonawczej fotolia.pl

11 lipca w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się drugie posiedzenie Rady Wykonawczej ds. Wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej 2030.

W agendzie spotkania były cztery główne punkty.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański mówił o zarysach unormowania prawnego związków metropolitalnych. Zapowiedziano nowelizację ustawy górnośląskiej oraz stworzenie ustawy dot. metropolii trójmiejskiej. Możliwe jest także utworzenie ustawy regulującej tzw. metropolie monocentryczne. Nie przekazano szczegółów legislacyjnych.

O zielonej transformacji miast mówiła wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Zauważyła, że koszty wynikające z gwałtownych zjawisk pogodowych i ich skutków w Polsce wynoszą już około 8 mld zł rocznie. Przedstawiła główne sfery, w których jej resort chce działać w ramach Krajowej Polityki Miejskiej:

  • niwelowanie negatywnych skutków zmian klimatu w miastach;
  • poprawa jakości środowiska przyrodniczego w miastach;
  • zapewnienie zrównoważonego i zintegrowanego systemu mobilności miejskiej w miejskich obszarach funkcjonalnych.

Przedstawiono też założenia nowego systemu finansów jednostek samorządu terytorialnego przygotowywanego przez rząd. Zapowiedź projektu pojawiła się w wykazie prac Rady Ministrów, o czym piszemy TUTAJ. Zapowiedziano, że reforma ma wejść w życie w przyszłym roku.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, koordynujące implementację Krajowej Polityki Miejskiej 2030 otrzymało 63 wypełnione i przesłane karty zadań dot. implementacji KPM. Najbliższa aktualizacja kart zadań będzie pod koniec 2024 r. Jak wskazano, 16 zadań nadal nie ma określonego organu wiodącego ani harmonogramu m.in. kwestia podatku od nieruchomości dla gruntów typu brownfield, podatek od wartości trzeciej i kolejnej nieruchomości, odejście od możliwości parkowania na chodnikach. Jednocześnie kilka ministerstw zgłosiło chęć uczestnictwa w pracach w niektórych obszarach, w których dotychczas nie były uwzględnione.

Jednogłośnie przyjęto aktualizację „Planu Implementacji Krajowej Polityki Miejskiej 2030”. Aktualny plan zamieszczamy w załączniku do artykułu.

W pracach Rady Wykonawczej ds. Wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej 2030 bierze udział przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

Pt., 12 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński