Perła powiatu poznańskiego została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” w kategorii „Dwory i Pałace”.
Pałac w Skrzynkach to XIX-wieczny zabytek, który po remoncie stał się kolejną perłą wśród obiektów na terenie powiatu poznańskiego. Kiedy w 2015 roku samorząd przejmował go od Skarbu Państwa, był w opłakanym stanie. Prace rewitalizacyjne i modernizacyjne przeprowadzono pod nadzorem konserwatora. Zadbano o zachowanie tak historycznych, jak i architektonicznych detali. Dzięki temu powstała funkcjonalna przestrzeń, która łączy tradycję z nowoczesnością.
– To przepiękny obiekt, który w tym roku oddaliśmy w ręce mieszkańców. Tradycja i dbałość o zabytki, a tym samym o dziedzictwo kulturowe, nas inspiruje. Chcemy promować walory regionu. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by uratować to miejsce od zapomnienia, a jednocześnie stworzyć w nim coś, co będzie służyć społeczeństwu – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański.
W ten sposób powstał ośrodek konferencyjno-szkoleniowy wraz z hotelem. Oferuje gościom liczne udogodnienia oraz komfort. Mieści się w nim również Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Odbywają się tam różnego rodzaju eventy, warsztaty, wystawy czy też szkolenia. – Wypełniamy to miejsce niezwykłymi treściami. Stworzyliśmy Szlak Kulinarny „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Organizujemy konkursy promujące regionalne potrawy, a także liczne wydarzenia kulturalne. Mamy nadzieję, że każdy, kto nas odwiedzi, wyjedzie stąd zadowolony i z planem powrotu. Bo w Skrzynkach jest pięknie, smacznie i atrakcyjnie – zauważył Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu.
Wyremontowany pałac ma wiele do zaoferowania i jest chętnie odwiedzany przez społeczność. Od pierwszych dni oddania go mieszkańcom notuje ogromne zainteresowanie. Obecnie można skorzystać nie tylko z eleganckiej przestrzeni konferencyjnej i szkoleniowej, ale również odwiedzić galerię zdjęć oraz restaurację. Dodatkowym atutem są sauna czy chata grillowa.
– Dawny poniemiecki dwór odzyskał swój blask. Jako powiatowa instytucja kultury stał się miejscem spotkań okolicznościowych czy literackich, koncertów, wystaw, seansów filmowych i ciekawych wydarzeń artystycznych – podkreślił starosta. – To miejsce, które integruje, gdzie można miło spędzić czas, a także spróbować tradycyjnych wielkopolskich potraw. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia naszego dworku – dodał.
Historia obiektu sięga końca XIX wieku. Został zbudowany dla niemieckiej rodziny Ifflandów. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano. Pierwszą modernizację przeprowadzono w latach 1986-1990. Następnie służył jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu