Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat Poznański - Samorządowy Lider: Inspiruje nas dbałość o zabytki

Powiat Poznański - Samorządowy Lider: Inspiruje nas dbałość o zabytki fot.pixabay

Perła powiatu poznańskiego została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” w kategorii „Dwory i Pałace”.

Pałac w Skrzynkach to XIX-wieczny zabytek, który po remoncie stał się kolejną perłą wśród obiektów na terenie powiatu poznańskiego. Kiedy w 2015 roku samorząd przejmował go od Skarbu Państwa, był w opłakanym stanie. Prace rewitalizacyjne i modernizacyjne przeprowadzono pod nadzorem konserwatora. Zadbano o zachowanie tak historycznych, jak i architektonicznych detali. Dzięki temu powstała funkcjonalna przestrzeń, która łączy tradycję z nowoczesnością.

To przepiękny obiekt, który w tym roku oddaliśmy w ręce mieszkańców. Tradycja i dbałość o zabytki, a tym samym o dziedzictwo kulturowe, nas inspiruje. Chcemy promować walory regionu. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by uratować to miejsce od zapomnienia, a jednocześnie stworzyć w nim coś, co będzie służyć społeczeństwu – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański.

W ten sposób powstał ośrodek konferencyjno-szkoleniowy wraz z hotelem. Oferuje gościom liczne udogodnienia oraz komfort. Mieści się w nim również Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Odbywają się tam różnego rodzaju eventy, warsztaty, wystawy czy też szkolenia. – Wypełniamy to miejsce niezwykłymi treściami. Stworzyliśmy Szlak Kulinarny „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Organizujemy konkursy promujące regionalne potrawy, a także liczne wydarzenia kulturalne. Mamy nadzieję, że każdy, kto nas odwiedzi, wyjedzie stąd zadowolony i z planem powrotu. Bo w Skrzynkach jest pięknie, smacznie i atrakcyjnie – zauważył Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu.

Wyremontowany pałac ma wiele do zaoferowania i jest chętnie odwiedzany przez społeczność. Od pierwszych dni oddania go mieszkańcom notuje ogromne zainteresowanie. Obecnie można skorzystać nie tylko z eleganckiej przestrzeni konferencyjnej i szkoleniowej, ale również odwiedzić galerię zdjęć oraz restaurację. Dodatkowym atutem są sauna czy chata grillowa.

Dawny poniemiecki dwór odzyskał swój blask. Jako powiatowa instytucja kultury stał się miejscem spotkań okolicznościowych czy literackich, koncertów, wystaw, seansów filmowych i ciekawych wydarzeń artystycznych – podkreślił starosta. – To miejsce, które integruje, gdzie można miło spędzić czas, a także spróbować tradycyjnych wielkopolskich potraw. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia naszego dworku – dodał.

Historia obiektu sięga końca XIX wieku. Został zbudowany dla niemieckiej rodziny Ifflandów. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano. Pierwszą modernizację przeprowadzono w latach 1986-1990. Następnie służył jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Czw., 19 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska