Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NSA: Modernizacja ewidencji gruntów nie służy rozstrzyganiu sporów granicznych

NSA: Modernizacja ewidencji gruntów nie służy rozstrzyganiu sporów granicznych fotolia.pl

Modernizacja ewidencji gruntów nie ma na celu ustalenia przebiegu granic działek, lecz uzupełnienie oraz modyfikację istniejących danych ewidencyjnych w celu dostosowania ich do wymogów rozporządzenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W omawianej sprawie skarżący zażądali przywrócenia granicy działki ewidencyjnej według danych ujawnionych przed modernizacją ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Nadto zgłosili zarzuty do ujawnionego po modernizacji EGiB przebiegu granic przedmiotowej działki.

NSA wskazał, że w przypadku stwierdzenia, że EGiB stała się nieaktualna, organy administracji geodezyjnej i kartograficznej zobowiązane są podjąć działania niezbędne do jej zaktualizowania. Jednym z „narzędzi” realizacji powyższego celu jest modernizacja ewidencji. Zgodnie z § 55 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, celem modernizacji jest uzupełnienie bazy danych ewidencyjnych i utworzenie pełnego zakresu zbiorów danych ewidencyjnych zgodnie z wymogami rozporządzenia oraz modyfikacja istniejących danych ewidencyjnych.

Obowiązek starosty utrzymania operatu ewidencyjnego w stanie aktualności, to jest zgodności z dostępnymi dla organu dokumentami i materiałami źródłowymi, nie może być rozumiany jako automatyczne „prostowanie” wszelkich danych operatu na każde żądanie wnioskodawcy, zwłaszcza jeśli miałoby to skutkować rozstrzygnięciem sporu granicznego bądź własnościowego. Prawo geodezyjne i kartograficzne precyzuje kiedy i pod jakimi warunkami jest możliwa aktualizacja operatu, a brak wymaganej prawem dokumentacji musi prowadzić do odmowy wprowadzenia zmian w operacie.

Sąd podkreślił, że modernizacja EGiB nie służy do rozstrzygania spornych stanów na gruncie, jeżeli chodzi o przebieg granicy. W sytuacji, gdy powstaje spór co do przebiegu granicy, a także co do położenia znaków granicznych, to spór taki może być rozstrzygnięty wyłącznie w drodze postępowania rozgraniczeniowego. Zmiana przebiegu granic byłaby zatem możliwa po przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego nowej dokumentacji sporządzonej w odrębnym postępowaniu – sądowym lub administracyjnym przeprowadzonym na wniosek strony.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12.04.2022 r., sygn. I OSK 1328/21, orzeczenie prawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 15 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak