Kwestie kompetencji i formy działania w zakresie ustalania organizacji ruchu na drogach zostały uregulowane w odpowiednich ustawach. Zatem niedopuszczalne jest regulowanie tej materii w uchwale w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – uznał niedawno WSA w Poznaniu.
Rada miejska podejmując uchwałę dotyczącą miejscowego planu w jednym z paragrafów uregulowała, że „przy istniejącym rozwiązaniu komunikacyjnym włączenie do drogi publicznej powiatowej wyłącznie na zasadnie prawoskrętu, w innym przypadku należy dokonać przebudowy skrzyżowania, zgodnie z przepisami odrębnymi”.
Uchwałę w tym zakresie zakwestionował wojewoda, który zarzucił radzie przekroczenie zakresu dopuszczalnych ustaleń planu miejscowego, określonych w art. 15 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Według organu nadzoru ustalenie poczynione przez radę stoi również w sprzeczności z celem uchwalania planów miejscowych, określonym w art. 4 ust. 1 i art. 14 ust. 1 ustawy. Nadto, żaden z przepisów ustawy nie przyznaje radzie gminy kompetencji do wprowadzenia w drodze MPZP zasad organizacji ruchu drogowego.
WSA podzielił stanowisko wojewody i stwierdził nieważność uchwały w omawianym zakresie. Sąd podkreślił, że skoro kwestie kompetencji i formy działania w zakresie ustalania organizacji ruchu na drogach (publicznych i wewnętrznych) zostały uregulowane w ustawie – Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r., to niedopuszczalne jest regulowanie tej materii w uchwale w sprawie MPZP.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 23.05.2024 r., sygn. akt IV SA/Po 252/24, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl