Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wznowienie znaków granicznych

Wznowienie znaków granicznych fotolia.pl

Wznowienie w trybie art. 39 ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne znaków granicznych (a nie granic działek) może nastąpić tylko przy braku sporu właścicieli sąsiednich nieruchomości co do pierwotnego położenia tych znaków i przy istnieniu dokumentów potwierdzających to położenie. Wyrok WSA w Łodzi z 17 maja 2022 r. sygn. III SA/Łd 233/22.

Sąd wskazał, że istotą wznowienia znaków granicznych jest ich fizyczne odtworzenie, a więc przywrócenie stanu, jaki istniał przed ich przesunięciem, uszkodzeniem lub zniszczeniem. Skorygowanie dotychczasowego przebiegu granic między działkami nie jest dopuszczalne w trybie postępowania w przedmiocie wznowienia znaków granicznych. Sąd podkreślił także że istota wznowienia znaków granicznych nie pozwala też skorygować w trybie art. 39 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne miejsca usytuowania tych znaków.

W sprawie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego uchylił decyzję Prezydenta Miasta w sprawie wprowadzenia zmiany w ewidencji gruntów i budynków i umorzył postępowanie. Sąd oddalił skargę na decyzję umorzeniową.

W realiach sprawy brak jest dokumentów wskazujących, aby kiedykolwiek punkty graniczne działek, których dotyczyło postępowanie były stabilizowane znakami granicznymi. Organ odwoławczy słusznie wywiódł, że jeśli nie ma dowodów w postaci znaków i śladów granicznych oraz miarodajnych dokumentów potwierdzających by punkty graniczne były kiedykolwiek stabilizowane, to nie było podstaw do ich wznawiania. Sąd podkreślił, że samo przyjęcie do zasobu dokumentacji technicznej z prac geodezyjnych nie oznacza, że organ ma bezrefleksyjnie wprowadzić zmiany w ewidencji gruntów i budynków, pomimo dostrzeżonych wątpliwości albo rozbieżności wynikających z posiadanych dokumentów. 

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

 

Pt., 17 Czrw. 2022 1 Komentarz Dodane przez: Bernadeta Skóbel

Komentarze

Ister
0 # Ister 2022-12-13 11:58
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wyrok sądu nie odnosi się do faktycznej treści skargi i z tego powodu został zaskarżony do NSA. WINGiK podważył słuszność wykorzystania wznowienia znaków granicznych zamiast zastosowania rozgraniczenia. Jednak skarga obejmowała stwierdzenie, że co do istoty sprawy Urząd Miasta przeprowadził własne postępowanie na podstawie materiałów własnych i na tej podstawie wydał decyzję o skorygowaniu położenia dyskusyjnego punktu granicznego, a to, że geodeta zastosował niewłaściwą procedurę nie miało znaczenia dla sprawy. Niestety z jakiegoś powodu sąd w ogóle nie odniósł się do właściwej treści skargi, w efekcie tworząc wyrok nie związany ze sprawą.
Niestety przyjdzie nam poczekać na wyrok NSA, żeby poznać właściwe rozstrzygnięcie .
| | |