Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwsza pomoc w szkołach

Pierwsza pomoc w szkołach fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, której celem jest wprowadzenie zajęć z pierwszej pomocy do szkół. Przeszkoleni przez WOŚP nauczyciele przekażą wiedzę uczniom.

Pierwsza pomoc została wpisana do podstawy programowej w klasach I-III szkół podstawowych. każda szkoła otrzyma materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek oraz fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy. Natomiast szkolenia dla nauczycieli prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów WOŚP. Zajęcia dla nauczycieli mają charakter teoretyczny oraz praktyczny i obejmują tematy dotyczące łańcucha przeżycia, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej czy przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W zmienionej podstawie programowej, która będzie obowiązywać od 1 września 2024 roku, w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej w klasach I-III został dodany wymóg znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W klasach starszych zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy odbywać się będą podczas zajęć z wychowawcą. Dotyczy to klas IV-VII szkół podstawowych oraz II-IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia. Natomiast uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz I klasy szkół ponadpodstawowych realizują program dotyczący pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.

Źródło: MEN

Pt., 5 Lp. 2024 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska