Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O szczegółowych warunkach korzystania z nieruchomości przez jednostki organizacyjne powiatu i województwa

O szczegółowych warunkach korzystania z nieruchomości przez jednostki organizacyjne powiatu i województwa fotolia.pl

W ramach kompetencji określonej w art. 43 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) mieści się jedynie uprawnienie do określenia zbioru reguł postępowania dotyczących korzystania z nieruchomości, a więc jej używania, posiadania, pobierania pożytków. Taki wniosek wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody lubuskiego.

Organ nadzoru stwierdził, że przepis art. 43 ust. 6 u.g.n. zezwala wojewodzie albo właściwemu sejmikowi powiatu lub województwa odpowiednio w drodze zarządzenia lub uchwały, ustanowić szczegółowe warunki korzystania z nieruchomości przez jednostki organizacyjne. Treść zawartego w przepisie uprawnienia nie pozwala zaś na stanowienie o sposobach przekazywania i przyjmowania środków pieniężnych z opłat za korzystanie nieruchomości, oraz rozliczeń tych płatności pomiędzy powiatem i jego jednostkami organizacyjnymi. W tym zakresie zastosowanie mają przepisy powszechnie obowiązujące takie jak m.in. Kodeks cywilny, ustawa o finansach publicznych bądź ustawa o rachunkowości. Najemcy lub dzierżawcy nieruchomości uiszczają opłaty w wysokości i na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z właściwą powiatową jednostką organizacyjną, tak więc podstawy tych opłat nie stanowi uchwała rady powiatu.

Jednocześnie organ nadzoru stwierdził, że art. 43 ust. 6 u.g.n nie może być podstawą do podjęcia uchwały o charakterze aktu prawa miejscowego. W ocenie organu nadzoru uchwały tej materii nie zalicza się do kategorii aktów prawa miejscowego ze względu na brak przymiotu powszechnego obowiązywania jej norm. Jej postanowienia skierowane są do podporządkowanych powiatowi jednostek organizacyjnych. Jest ona tzw. aktem kierownictwa wewnętrznego, albowiem wiąże jedynie podmioty znajdujące się w strukturze organizacyjnej, w której akt został wydany.

Rozstrzygniecie nadzorcze wojewody lubuskiego z dn. 28.01.2022 r., znak NK-I.4131.14.2022.

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego r. 2022 poz. 291.

Sob., 14 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz