Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Interdyscyplinarność przyszłością rehabilitacji” - kongres KIF

„Interdyscyplinarność przyszłością rehabilitacji” - kongres KIF fotolia.pl

12-15 czerwca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbył się II Kongres Krajowej Izby Fizjoterapeutów, w którym udział wzięło 1700 osób. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się ponad 100 wykładowców z Polski i zagranicy. Było to największe wydarzenie w Polsce w zakresie rehabilitacji skierowane do fizjoterapeutów i innych medyków. Cel konferencji to m.in. przedstawienie roli fizjoterapii w kompleksowym leczeniu w ramach interdyscyplinarnych zespołów medycznych.

Podczas czterech dni kongresu uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów z zakresu fizjoterapii, medycyny, psychologii, dietetyki oraz innych dziedzin. Podczas paneli dyskutowano o najważniejszych kwestiach dotyczących kształcenia przed- i podyplomowego, systemu uzdrowiskowego oraz wykształcenia i kompetencji fizjoterapeutów w Polsce i na świecie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty. Uczestnicy mogli doskonalić praktyczne umiejętności, poznać najnowsze techniki i metody oraz nauczyć się wykorzystywać nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

Biorący udział w Kongresie zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami i sprzętami prezentowanymi przez wystawców. Na stoisku KIF mogli poznać ofertę izby, prowadzone programy dla fizjoterapeutów, benefity, porozmawiać, dopytać o kwestie dotyczące m. in. praktyki czy poruszania się po Portalu Fizjoterapeuty.

SESJE NAUKOWE I PANELE DYSKUSYJNE
Podczas wydarzenia fizjoterapeuci mogli wziąć udział w 25 sesjach naukowych. Omawiano zagadnienia z zakresu ortopedii, bólu przewlekłego, diagnostyki, geriatrii, medycyny sportowej, kardiologii, chirurgii, terapii manualna, neurologii, pediatrii, uroginekologii, prehabilitacji, intensywnej terapii czy balneologii. Podczas sesji swoją perspektywę dotyczącą procesu leczenia i usprawniania przedstawili reprezentanci różnych zawodów medycznych – fizjoterapeuci, lekarze różnych specjalności, psychologowie, dietetycy, logopedzi. Konieczność ścisłej współpracy i działania w zespole interdyscyplinarnym była zaznaczona m.in. podczas sesji dotyczących bólu przewlekłego, nowoczesnych operacji chrząstki, terapii biologicznych i fizjoterapii, nowoczesnych metod leczenia niewydolności serca czy leczenia różnych typów uszkodzeń ścięgna Achillesa.

Ożywiona dyskusja, która pojawiała się po wykładach na części z sesji, potwierdziła potrzebę i wartość wymiany poglądów i doświadczeń.

WARSZTATY
Warsztaty były świetną okazją do wymiany doświadczeń. Fizjoterapeuci chętnie i aktywnie brali w nich udział. Spotkanie ze szkoleniowcami i innymi klinicystami dało możliwość spojrzenia na proces fizjoterapii z nowej perspektywy, poznania nowych sprzętów i urządzeń, poszerzenia wiedzy i umiejętności praktycznych. Uczestnicy Kongresu mogli wybierać spośród aż 112 warsztatów poruszających kwestie związane z przeróżnymi aspektami fizjoterapii, były to np. cieszące się popularnością warsztaty z wykorzystaniem sprzętu do ultrasonografii, dotyczące ortopedii i uroginekologii.

SESJA DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW
Ostatniego dnia Kongresu odbyły się sesje wystąpień ustnych, sesja moderowana e-poster oraz e-poster studentów oraz młodych pracowników nauki, doktorantów i fizjoterapeutów w trakcie specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii. Do sesji zgłoszono kilkadziesiąt prac, najbardziej wartościowe zostały zaprezentowane podczas Kongresu i ocenione przez Komitet Naukowy. Najlepsze wystąpienie dotyczące interdyscyplinarności w fizjoterapii nagrodzono.

Na zakończenie Kongresu dr. Tomasza Dybka Prezes KRF złożył podziękowania wszystkim uczestnikom, przedstawicielom i członkom Komitetu Naukowego i Organizacyjnego oraz partnerowi logistycznemu wydarzenia. Pogratulował przygotowania tak ogromnego przedsięwzięcia i życzył wszystkim fizjoterapeutom jedności - by środowisko było skupione na wspólnych celach, co jest podstawą budowania prężnego samorządu, wzmacniania roli zawodu i fizjoterapii w systemie ochrony zdrowia.

Więcej informacji na stronie: kongres.kif.info.pl 

Źródło: IP

Śr., 10 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła