Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warunki zabudowy przy rozbieżności stanowisk organu gminy i SKO

Warunki zabudowy przy rozbieżności stanowisk organu gminy i SKO fotolia.pl

WSA: Ocena analizy urbanistyczna lub jej ewentualne uzupełnienie, nie stanowi przełamania zasady dwuinstancyjności postępowania administracyjnego, gdyż zasada powyższa nie może być rozumiana w ten sposób, że wszystkie istotne dowody powinny zostać przeprowadzone w postępowaniu pierwszoinstancyjnym, a rolą organu odwoławczego jest tylko dokonanie kontroli rozstrzygnięcia objętego odwołaniem.

Wskazanym jest z reguły, aby istotne dla sprawy dowody zostały zebrane i ocenione przez organ pierwszej instancji. Sąd zaznaczył jednak, że rozpatrywana sprawa miała szczególny charakter, gdyż w istocie ujawniła ona problem przez ustawodawcę nieprzewidziany - mianowicie zachodzi jednoznacznie rozbieżność stanowisk pomiędzy burmistrzem, który konsekwentnie odmawia ustalenia warunków zabudowy, a samorządowym kolegium odwoławczym, które czterokrotnie już jego decyzje uchylało sugerując, że należy raczej rozważyć pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie warunków zabudowy dla planowanej inwestycji. Owa rozbieżność stanowisk spowodowała, że z perspektywy wnioskodawcy doszło do paraliżu administracji publicznej, gdyż ta nie jest zdolna do wydania ostatecznej, merytorycznej decyzji w sprawie. Sąd wskazał, że to wszystko skłania do bardziej restrykcyjnego, aniżeli z reguły przyjmowano w orzecznictwie dotyczącym warunków zabudowy, podejścia do kwestii stosowania art. 138 § 2 k.p.a.

Sąd podkreślił, że zarówno postępowanie pierwszej, jak i drugiej instancji ma w pełni charakter merytoryczny, co nie wyklucza możliwości uzupełnienia zgromadzonego materiału dowodowego przez organ drugiej instancji i wydania decyzji co do meritum sprawy. Wniosek w sprawie o ustalenie warunków zabudowy został złożony przez inwestora 2018 r., a do dziś sprawa była przedmiotem wielokrotnych rozstrzygnięć burmistrza i kolegium. W efekcie końcowym, po upływie blisko czterech (od dnia orzekania przez Sąd) inwestor nadal nie otrzymał ostatecznej odpowiedzi odnośnie prawnej możliwości realizacji własnego zamierzenia. Sąd zauważył, że merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy przez Kolegium nie wpływa ujemnie na ochronę prawną stron postępowania, gdyż ta może być realizowana w drodze skargi do sądu administracyjnego.

Wyrok WSA w Poznaniu z 7 kwietnia 2022 r. sygn. II SA/Po 172/22. Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: CBOSA 

Niedz., 24 Kw. 2022 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel