Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie

Aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie fotolia.pl

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja… Budynki mają znaczący wpływ na środowisko – niestety jednak najczęściej negatywny. Ponad 50 proc. europejskich zabudowań ma przeszło 50 lat i jest wyposażona w przestarzałe systemy wodne i grzewcze. Te przestarzałe i najczęściej nieefektywne rozwiązania grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne oznaczają marnowanie energii, niepotrzebną emisję dwutlenku węgla i nadmierny ślad ekologiczny – ale także koszty.

W obliczu gwałtownego wzrostu liczby ludności i zapotrzebowania na mieszkania, ale również rosnących cen energii, potrzebne są zrównoważone rozwiązania budowlane. Według danych Komisji Europejskiej, użytkowanie budynków odpowiada za 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Łącznie aż połowa energii w istniejących systemach ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji marnuje się z powodu przewymiarowania systemów lub starzejących się, nieefektywnych instalacji. Można się tego spodziewać, ponieważ połowa europejskich budynków ma ponad 50 lat i nie jest na bieżąco modernizowana.

Nieefektywne rozwiązania oznaczają marnowanie energii, niepotrzebną emisję dwutlenku węgla a także koszty. Te znacząco rosną. Według najnowszych danych Polskiego Funduszu Rozwoju, średnia cena emisji CO2 wzrosła w ujęciu rocznym o 152,2 proc. W całej Europie podniosły się także ceny za gaz – w styczniu 2022 jest to +317,6 proc. rdr. W styczniu br. wzrosły również średnie ceny ropy – o kilkanaście proc. w por. do grudnia 2021 r. Co ważne, udział wydatków na energię w całości wydatków gospodarstw domowych wyniósł w naszym kraju na koniec 2020 r. 7,9 proc. i był drugim najwyższym spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W obliczu rosnących cen energii, fakt że aż około 3/4 zasobów budowlanych UE jest nieefektywnych energetycznie, stanowi tym większy problem. Łącznie sektor budowlany jest największym konsumentem energii w UE, a zarazem jednym z największych emitentów CO2. By rozwiązać ten problem niezbędne są nowoczesne rozwiązania grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, na które stawia zrównoważone budownictwo.

W kontekście efektywności energetycznej budynków i technologii HVAC, znaczącą rolę odgrywają pompy ciepła, na które chętnie decydują się Polacy. Ich wysoka efektywność wspiera realizację unijnych celów w branży ogrzewania. Komisja Europejska przewiduje znaczące wzrosty udziału pomp ciepła – w budynkach mieszkalnych ma on do 2030 r. sięgnąć 40 proc. oraz 50-70 proc. w 2050 r., a w komercyjnych – 65 proc. w 2030 r. i aż 80 proc. w 2050 r.

Wybór zrównoważonych rozwiązań dla budownictwa będzie miał decydujący pozytywny wpływ na dekarbonizację, zużycie energii i ślad ekologiczny. 

Pt., 1 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska