Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczególne wymagania zdrowotne dzieci a żywienie w szkołach i żłobkach

Szczególne wymagania zdrowotne dzieci a żywienie w szkołach i żłobkach fotolia.pl

Grupa posłów skierowała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, który dotyczy zapewnienia dzieciom, będącym na dietach eliminacyjnych z powodów zdrowotnych, uczęszczającym do żłobka, klubu dziecięcego, korzystającym z wychowania przedszkolnego lub uczącym się w szkole podstawowej posiłku zgodnego z ich wymaganiami zdrowotnymi.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że diety eliminacyjne mogą być spowodowane m.in. alergią pokarmową, jak i nietolerancją pokarmową. Dieta eliminacyjna zakłada konieczność wykluczenia z diety pojedynczego produktu lub większej grupy produktów spożywczych zawierających dany składnik, zaś jej stosowanie może być jedynym środkiem zaradczym w celu zachowania zdrowia. Alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa powodują negatywną reakcję organizmu po spożyciu pewnego składnika pokarmowego, z zastrzeżeniem, że mechanizm, objawy i przyczyny ich występowania są różne.

Dalej wskazano, że istnieje konieczność uregulowania tego problemu przepisami ustawowymi, ponieważ prowadzony przez organizacje pozarządowe monitoring wskazuje na potrzebę zmian w tym zakresie. Dodatkowo, takie problemy zgłaszają rodzice dzieci, które ze względów zdrowotnych potrzebują i muszą stosować diety eliminacyjne. Po wejściu w życie przepisów ustawy każde dziecko potrzebujące stosowania diety eliminacyjnej z powodów zdrowotnych ma mieć zagwarantowane przez prowadzącego żłobek czy dyrekcję placówki przedszkolnej lub szkoły posiłek zgodny ze wskazaniami zdrowotnymi i bezpieczeństwem żywieniowym.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy. Autorzy projektu wskazali, że taki okres vacatio legis jest niezbędny ze względu na zapewnienie odpowiedniego czasu na przygotowanie się wypełniania obowiązków wprowadzonych ustawą, a także z uwagi na konieczność wydania trzech nowych rozporządzeń, z czym związane będzie przeprowadzenie szerokich konsultacji publicznych.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Sob., 6 Lp. 2024 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel