Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Część graficzna i tekstowa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego muszą być spójne i jednoznaczne

Część graficzna i tekstowa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego muszą być spójne i jednoznaczne fotolia.pl

Zgodnie z rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody lubelskiego, niezgodność pomiędzy częścią tekstową a graficzną miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowi naruszenie zasad sporządzania aktu planistycznego, w zakresie uregulowanym § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z przepisów powyższego rozporządzenia bezsprzecznie wynika, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stanowi całość, która składa się z części tekstowej (treść uchwały) oraz jej integralnej części w formie graficznej. Rysunek będący załącznikiem graficznym do uchwały, obowiązuje w takim zakresie, w jakim tekst planu odsyła do ustaleń planu wyrażonych graficznie na rysunku. Dlatego też postanowienia planu należy odczytywać łącznie, a co za tym idzie oba te elementy planu, muszą być całkowicie spójne i jednoznaczne. Zatem rozbieżność pomiędzy treścią uchwały, a jej częścią graficzną – stosownie do treści art. 28 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – istotnie narusza zasady sporządzenia planu miejscowego opisane w cytowanych wyżej przepisach. W konsekwencji powoduje to nieważność regulacji, w których taka niezgodność występuje. Jednocześnie organ nadzorczy przypomniał wyrok WSA w Lublinie z 13 października 2009 r., syg. II SA/Lu 393/09, w którym Sąd orzekł, że „Część graficzna planu jest «uszczegółowieniem» części tekstowej i ustalenia planu muszą być odczytywane łącznie - z uwzględnieniem zarówno części graficznej jak i tekstowej. Z tych względów nie może być rozbieżności pomiędzy częścią tekstową planu a rysunkiem planu”.

Wobec powyższego organ stanowiący gminy musi opracowywać plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego w taki sposób, ażeby w jak największym stopniu wyeliminować niejednoznaczności mogące wynikać ze stosowania planu w praktyce, podczas jego obowiązywania.

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IF-II.4131.35.2021 Wojewody Lubelskiego z dnia 3 stycznia 2022 r. 

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego r. 2022, poz. 99

Sob., 26 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz