Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe stare warunki techniczne

Nowe stare warunki techniczne fot.pixabay.com

Rozpoczęły się konsultacje projektu nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać morskie budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie. Rewolucji jednak nie będzie.

Konieczność wprowadzenia nowych warunków technicznych wynika z ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. 20 września 2022 r. upłynie termin obowiązywania dotychczasowego rozporządzenia z 1998 r.

Chociaż zmiana warunków technicznych miała co do zasady na celu wzięcie pod uwagę potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami Minister Infrastruktury – co wprost wskazano w uzasadnieniu projektu - nie zidentyfikował potrzeby zmiany przepisów w sprawie morskich budowli hydrotechnicznych, których dotyczy projektowane rozporządzenie. To oczywiście może się zmienić bo projekt został skierowany m.in. do konsultacji środowisk reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami.

Niewielkie zmiany w projekcie dotyczą kwestii legislacyjnych i redakcyjnych (m.in. rezygnacja z korzystania z liczby mnogiej, weryfikacja odesłań, ujednolicenie terminologii z aktami normatywnymi wydanymi po dacie wydania rozporządzenia z 1998 r.). Drobne zmiany merytoryczne w projekcie dotyczą m.in. zmian w definicjach (akwatorium, analiza nawigacyjna, basen portowy, morska budowla hydrotechniczna, pirs, pomost, pole refulacyjne) czy w podziale morskich budowli hydrotechnicznych (zmiana w zakresie zejść na plażę).

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Źródło: rcl.gov.pl

Pt., 18 Mrz. 2022 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel