Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA o charakterze pozwolenia na budowę/rozbiórkę

WSA o charakterze pozwolenia na budowę/rozbiórkę fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, analizując prawidłowość wydania decyzji w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę i rozbiórkę wypowiedział się na temat charakteru takowej decyzji. W jaki sposób?

W ocenie WSA w świetle przepisów Prawa budowlanego sprawa o pozwolenie na budowę ma precyzyjne wyznaczone granice faktyczne i prawne, a sama decyzja w tej sprawie nosi znamiona aktu związanego, gdyż organ jest obowiązany ją wydać, ilekroć stwierdzi spełnienie określonych wymagań.

Ponadto zdaniem Sądu, w świetle art. 35 Prawa budowlanego zakres uprawnień kontrolnych organu administracji architektoniczno-budowlanej w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę został ograniczony wyłącznie do kompetencji obejmującej sprawdzenie zgodności projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także wymaganiami ochrony środowiska. Według WSA sprawdzenie zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi zostało ograniczone tylko do projektu zagospodarowania działki lub terenu, a organ architektoniczno-budowlany nie może ingerować w zawartość merytoryczną projektu budowlanego i jego rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych, gdyż nie jest uprawniony do badania zgodności tego projektu z przepisami techniczno-budowlanymi lub z innymi przepisami prawa, z wyjątkiem projektu zagospodarowania terenu oraz przepisów określających wymogi ochrony środowiska.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2022 r., IV SA/Po 702/21

Źródło: CBOSA

Sob., 19 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel