Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dobry klimat dla biznesu i prospołecznych działań - wywiad z Ryszardem Frycem

Dobry klimat dla biznesu i prospołecznych działań - wywiad z Ryszardem Frycem na zdjęciu: Ryszard Fryc

O wpływie zmian klimatu w Polsce na realizację nietypowych działań biznesowych oraz o tym, w jaki sposób rozwój firmy otwiera nowe możliwości wsparcia lokalnych społeczności – rozmawiamy z Ryszardem Frycem, sądeckim przedsiębiorcą.

Jakie inspiracje i motywacje przyświecały Panu przy zakładaniu gospodarstwa ekologicznego z warsztatami ogrodniczymi dla osób z autyzmem na stokach Paściej Góry? Czy mógłby Pan podzielić się chwilą, która skłoniła Pana do podjęcia tego wyjątkowego przedsięwzięcia?

Ryszard Fryc: W milenijnym, 2000 roku, przeprowadziliśmy się z Nowego Sącza do świeżo wybudowanego domu na szczycie Paściej Góry w Chełmcu. To właśnie tutaj, na tym malowniczym terenie, zdecydowaliśmy się założyć Ekologiczne Gospodarstwo. Nasze działania skupiają się na uprawie warzyw, owoców oraz ziół. Dodatkowo, w ramach naszego gospodarstwa, uruchomiliśmy przydomową winnicę, gdzie z pasją pielęgnujemy szlachetne odmiany winorośli, z których powstaje wyjątkowe ekologiczne wino.

Nie ograniczając się jedynie do rolniczych przedsięwzięć, w ramach naszej pasji i zaangażowania społecznego, nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Pomocy Osobom z Autyzmem. Wspólnie stworzyliśmy Ogrodnicze Warsztaty Terapii Zajęciowej, dedykowane dzieciom i osobom ze spektrum autyzmu. Nasze gospodarstwo nie tylko przynosi plony natury, lecz także staje się miejscem rozwoju i terapii dla tych, którzy znajdują się na tym szczególnym spektrum. To dla nas nie tylko praca, lecz również misja i przywilej tworzenia społeczności opartej na zrównoważonym rozwoju i wspólnocie.

Jako jeden z nielicznych przedsiębiorców w Polsce postanowił Pan założyć nietypowy biznes – winnicę, i to na Sądecczyźnie. Jakie inspiracje przyświecały Panu przy jej zakładaniu, a także jakie szczególne cechy czy tradycje regionu pragnął Pan uwzględnić w produkcji win? 

Ryszard Fryc: Założenie winnicy jest dla mnie spełnieniem pasji oraz kontynuacją rodzinnej tradycji. Ponad 200 lat temu moi przodkowie przenieśli się na Sądecczyznę z Tyrolu, gdzie zajmowali się uprawą winorośli i produkcją wina. To dla mnie nie tylko działalność hobbystyczna, lecz także szacunek dla dziedzictwa mojej rodziny, której korzenie tkwią głęboko w tradycji winiarskiej.

W jaki sposób zmiany klimatyczne w Polsce wpływają na możliwość rozwoju winnic? Czy zauważa Pan jakieś konkretne wyzwania lub korzyści dla produkcji win w kontekście aktualnych tendencji klimatycznych?

Ryszard Fryc: Są w Polsce regiony, które charakteryzują się wyjątkowo korzystnymi warunkami klimatycznymi do uprawy winorośli. Nasze miejsce, tu na Sądecczyźnie, wyróżnia się unikatowym połączeniem warunków geologicznych i klimatycznych, tworząc doskonałe środowisko dla hodowli winogron.

W jaki sposób zrównoważone podejście do uprawy winorośli oraz produkcji wina znalazło odzwierciedlenie w Pańskim gospodarstwie? Czy podejmuje Pan działania na rzecz ochrony środowiska?

Ryszard Fryc: Wszystkie prace w naszym gospodarstwie wykonujemy ręcznie, dbając o ekologiczny charakter naszej uprawy roślin. Stawiamy na zrównoważony rozwój i poszanowanie natury w każdym etapie produkcji.

Wspiera Pan różnorodne inicjatywy, w tym obecnie prowadzone Mistrzostwa Powiatów w brydżu sportowym 2024. Jednymi z nagród mają być wina „Biało-Czerwone” z motywami Lachowskimi. Skąd wziął się pomysł na taki wątek regionalistyczny? Czy tym motywem okraszone są winna określonej jakości?

Ryszard Fryc: Wpadł mi do głowy pomysł, aby w 2018 roku, z okazji 100-Lecia Odzyskania Niepodległości Polski, stworzyć limitowaną serię wina. Z ręcznie wyselekcjonowanych gron o wyjątkowych parametrach powstało „Biało-Czerwone” wino, dedykowane na specjalne okazje. Teraz z dumą wręczymy je zwycięzcom Mistrzostw Powiatów w brydżu sportowym 2024.

Jakie były początki Pana zaangażowania charytatywnego, i co skłoniło Pana do założenia Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem MADA? Czy mógłby Pan podzielić się z nami wizją Kliniki i Wioski Życia oraz informacją o tym, jakie korzyści przynoszą osobom chorym na autyzm i ich rodzinom?

Ryszard Fryc: Fundację założyłem w 1996 roku, a od samego początku społeczne stanowisko Prezesa Fundacji pełni moja żona Bożena. Przez ten czas Fundacja udzieliła wsparcia ponad 4000 Rodzinom - więcej informacji o działalności Fundacji można znaleźć na stronie: http://www.mada.org.pl/

Mija już 12 lat, odkąd Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, jednak w wielu obszarach sposób funkcjonowania instytucji państwowych w zakresie wsparcia dla osób z autyzmem nie przekłada się ani na ustawodawstwo, ani na praktykę! Dlatego wspólnie z innymi organizacjami oraz sprzyjającymi naszej sprawie posłami, pod hasłem „Godne Życie Dorosłych Osób z Autyzmem”, prowadzimy batalię o stworzenie w Polskim Sejmie Ustawy, która wspierać będzie osoby chore na autyzm i udzielać im dofinansowania.

Szczególnie zależy nam na dofinansowaniu powstawania w lokalnych społecznościach małych domów dla dorosłych osób z autyzmem. Wierzymy, że taka Ustawa powstanie, i mamy z żoną już taki plan, aby nasz rodzinny dom wraz z naszym ekologicznym gospodarstwem przeznaczyć na „Wioskę Życia Dla Autystów”.

Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdyby Związek Powiatów Polskich stał się także naszym sympatykiem w tej strategicznej dla wielu tysięcy Polskich Rodzin sprawie.

Za swoją działalność społeczną otrzymał Pan wiele nagród, w tym z okazji 20-lecia usamorządowienia wspólnot powiatowych, gdzie został Pan uhonorowany zaszczytną statuetką. Jakie uczucie towarzyszyło Panu w chwili otrzymania tej wyjątkowej nagrody, i co dla Pana osobiście oznaczała?

Ryszard Fryc: Byłem zwolennikiem powstania powiatów w Polsce, i nie ukrywam, że włożyłem swoją małą cegiełkę w powstanie pierwszego w Polsce Pilotażowego Powiatu Sądeckiego. Otrzymanie tak zaszczytnej nagrody było dla mnie niezwykle miłą niespodzianką, i korzystając z okazji, jeszcze raz pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego.


Ryszard Fryc - inwestor i przedsiębiorca, z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem biznesowym, współzałożyciel dwóch firm giełdowych - firmy Optimus SA oraz Banku Współpracy Regionalnej SA oraz Małopolskiego Klastra Turystycznego.
Obecnie swoje inwestycje prowadzi na rynku nieruchomości tak zwane Holliday Resort - czyli budowa luksusowych hoteli i obiektów wakacyjnych w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych w Polsce i za granicą. Założyciel pierwszej w regionie Polski Południowej rozgłośni radiowej "Echo" - Radio Beskidów i Tatr.
Pomysłodawca i założyciel Małopolskiego Klastra Turystycznego tworzącego warunki do rozwoju przedsiębiorstw przemysłu turystycznego w Polsce. Założyciel i Fundator Fundacji MADA , która niesie pomoc dzieciom chorym na Autyzm.
Więcej na:
http://frycinvest.pl/

Niedz., 21 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka