Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Nauczanie online zaskoczyło wszystkich” – wywiad z Agatą Woźnicą

„Nauczanie online zaskoczyło wszystkich” – wywiad z Agatą Woźnicą na zdjęciu: Agata Woźnica

Nauczanie zdalne to coś, z czym wcześniej uczniowie w Polsce się nie zetknęli. Nowa sytuacja zaskoczyła wszystkich ale przede wszystkim obnażyła poważny problem wykluczenia cyfrowego w kraju. Z analiz GUS wynika, że blisko 20% gospodarstw domowych w polskich miastach nie posiada żadnego urządzenia z dostępem do Internetu – mówi Agata Woźnica, koordynatorka akcji #DajżeKompa, z Fundacji Poland Business Run. Akcja miała na celu zbiórkę używanego sprzętu, który później trafiał do potrzebujących uczniów. Mimo wakacji organizatorzy akcji nie zwalniają tempa.

Akcja #Dajżekompa to odpowiedź na potrzebę wywołaną epidemią koronawirusa. Na czym polegała?

Agata Woźnica: #DajżeKompa to akcja łącząca osoby mające nieużywany sprzęt komputerowy z tymi, które go potrzebują. Darczyńcy to osoby prywatne, a także firmy, natomiast potrzebujący to dzieci i nauczyciele z krakowskich szkół, które są wykluczone cyfrowo. Osoby mające do przekazania komputer zgłaszają chęć wsparcia naszej inicjatywy przez stronę internetową www.dajzekompa.pl, a następnie pakują sprzęt i nadają go bezpłatnie przez paczkomat. My zajmujemy się dezynfekcją, przygotowujemy go do zadań on-line i wysyłamy zweryfikowanym potrzebującym. Nasza akcja nadal trwa, rozpoczęliśmy jej kolejny etap, w którym chcemy zapewnić komputery dzieciom, które zgłosiły się przed wakacjami. W związku z tym zamknęliśmy formularz dla potrzebujących, zbieramy zgłoszenia darczyńców i uruchomiliśmy zbiórkę crowdfundingową .

W jaki sposób trafialiście do potrzebujących dzieci?

Agata Woźnica: Działamy na terenie Krakowa dzięki pomocy Urzędu Miasta Krakowa oraz Fundacji Poland Business Run. Po nagłośnieniu akcji potrzebujący sami zgłaszali się na naszej stronie internetowej. Następnie listę uczniów i nauczycieli weryfikowała Fundacja będąc w kontakcie z dyrektorami szkół. Komputery trafiają do dzieci zagrożonych wykluczeniem cyfrowym oraz nauczycieli, którzy bez odpowiedniego sprzętu nie mogą realizować programu w sposób zdalny.

Wykluczenie cyfrowe to duży problem w Polsce?

Agata Woźnica: Z analiz GUS wynika, że blisko 20% gospodarstw domowych w polskich miastach nie posiada żadnego urządzenia z dostępem do Internetu. Sytuacja jest gorsza na wsiach. To duży problem i nie dotyka on tylko biedniejszych rodzin. W momencie kiedy wszyscy zostali w domach, rodzice przeszli na pracę zdalną, a dzieci na nauczanie on-line. Lekcje pokrywały się godzinowo u rodzeństw, dzieci musiały korzystać np. z telefonów komórkowych rodziców, na których nie wszystko działało sprawnie. W trakcie trwania akcji słyszeliśmy mnóstwo podobnych historii: o pożyczaniu sprzętu od sąsiadów, o przeciążonej sieci w domu, o braku możliwości rozwiązania zadań na smartfonie.

Z momentem rozpoczęcia wakacji wszyscy odetchnęli z ulgą. Skończył się nie dla wszystkich fortunny czas edukacji zdalnej. Ale czy na pewno? Istnieje ryzyko, że od września uczniowie też zasiądą przed komputerami?

Ciężko jest przewidzieć jaki będzie wrzesień, a tym bardziej kolejne miesiące. Może nauka zdalna zaskoczy nas w kolejnych miesiącach? Chcemy przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu niezależnie od obecnych prognoz i decyzji. Nauczanie on-line zaskoczyło wszystkich, zarówno nauczycieli, jak i uczniów oraz ich rodziców. Można oszacować, że konieczność współdzielenia komputerów i laptopów między rodzeństwem i rodzicami dotyka co najmniej miliona uczniów w całej Polsce. Chcielibyśmy, aby ten problem się zmniejszał.

Jednak niestety wiele dzieci nadal nie będzie posiadało potrzebnego sprzętu… Czy akcja #Dajżekompa będzie kontynuowana?

Agata Woźnica: Większość podobnych inicjatyw na ten moment zawiesiła swoje działania. My podjęliśmy decyzję o dalszej pracy w wakacje. Obdarowaliśmy już blisko 400 rodzin, ale nadal mamy około 1000 potrzebujących. Nie zwalniamy tempa i chcemy dostarczyć komputery dla wszystkich zweryfikowanych przez szkoły osób. Nadal mogą zgłaszać się darczyńcy i liczymy na duże wsparcie od firm, które co jakiś czas wymieniają swój sprzęt na nowy. Pomogły nam także osoby prywatne, w wielu domach zalega nieużywany laptop czy tablet, który po zabiegach serwisowych wystarcza do pełnienia zadań nauki on-line. Potrzebujemy jednak środków finansowych na zakup nowej baterii, zasilacza czy karty Wi-Fi. Dlatego właśnie uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na portalu zrzutka.pl. Jej celem jest przede wszystkim zakup części do serwisowanych komputerów. Prosimy o wsparcie nawet najmniejszą kwotą, to może pomóc w przygotowaniu kolejnego komputera dla potrzebującego dziecka.

Pt., 24 Lp. 2020 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska