Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspierając gospodarkę, wspieramy rodziny - wywiad z Andrzejem Płonką

Wspierając gospodarkę, wspieramy rodziny - wywiad z Andrzejem Płonką na zdjęciu: Andrzej Płonka

- Od dawna wyznaję zasadę, że wspierając inicjatywy gospodarcze, wspieramy inne dziedziny życia takie jak np. kultura, pomoc społeczna, sport. A tworząc nowe miejsca pracy wspieramy naszych mieszkańców, wspieramy całe rodziny. Moją dewizą jest i pozostanie hasło, które o ile mogę, przekładam na praktykę: „stawiam na przedsiębiorczość” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć Andrzej Płonka, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, Starosta Bielski (woj. śląskie), 29 maja br. odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi – na znak uznania za działalność społeczną i samorządową oraz na rzecz społeczności lokalnej.

Dziennik Warto Wiedzieć: Początek Pana aktywności samorządowej to …

Andrzej Płonka: Rok 1998 kiedy zostałem wybrany z Gminy Porąbka radnym Rady Powiatu Bielskiego i od początku funkcjonowania samorządowego powiatu bielskiego zostałem Członkiem Zarządu Powiatu. W trakcie trudnej pierwszej kadencji formowania się powiatów byłem odpowiedzialny m. in. za funkcjonowanie szkół i jednostek oświatowych w powiecie bielskim. Udało i ustabilizować, i usystematyzować tą ważną, i newralgiczną dziedzinę życia. W  listopadzie 2001 roku zostałem wybrany Wicestarostą Bielskim. Odpowiadałem m.in. za infrastrukturę drogową w powiecie bielskim.

Dziennik Warto Wiedzieć: Od 2002 już jako Starosta Bielski zaangażował się Pan w całokształt podnoszenia rangi powiatu bielskiego w regionie i kraju oraz kreowanie wizerunku przyjaznego i odpowiedzialnego urzędu powiatowego, nastawionego na potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Andrzej Płonka: Moją do dzisiaj zasadą jest pełna integracja i zrozumienie ze wszystkimi 10 gminami powiatu bielskiego. Nie ma powiatu bez gmin. Nasze powiatowe osiągnięcia są także sukcesami konkretnych gmin. Wiele przedsięwzięć wspólnie z gminami współfinansowaliśmy, przez co skala i zsięg inwestycji mógł być zdecydowanie większy.

Prowadziłem również systematyczne działania na rzecz modernizacji i informatyzacji  Starostwa Powiatowego, które jedno z pierwszych w kraju wprowadziło System Zarządzania Jakością ISO 9001-2000 oraz System Bezpieczeństwa Informacji norma 27000-01.

Mocno zaangażowałem się w podejmowanie inicjatyw na rzecz poprawy sytuacji w powiatowych szpitalach i placówkach medycznych oraz jednostkach pomocy społecznej. Staraliśmy się modelowo współpracować z organizacjami pozarządowymi i samorządem przedsiębiorców. W 2009 roku zostaliśmy wyróżnieni przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji.

Dziennik Warto Wiedzieć: Systematycznie prowadził Pan działania na rzecz bezpłatnego przejęcia przez samorząd powiatowy Państwowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w celu poprawy komunikacji pasażerskiej na terenie powiatu bielskiego, zakończone przejęciem przedsiębiorstwa przez samorząd powiatowy.

Andrzej Płonka: Rzeczywiście, te starania trwały ponad 10 lat. Najkrócej mówiąc jesteśmy drugim powiatem w Polsce, który doprowadził do zarejestrowania Związku Międzygminnego Komunikacyjnego, co – mam nadzieję - rozwiąże problem transportu pasażerów nie tylko, choć głównie na terenie powiatu bielskiego.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jest Pan jednym z głównych inicjatorów powstania na terenie powiatu Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji.

Andrzej Płonka: Ta inwestycja jest niezwykle perspektywiczna stwarzająca m. in. możliwość rozwoju nowoczesnego lotnictwa, które z regionem związane jest od 80 lat. To pokaźne miejsca pracy i najwyższej światowej klasy technologie. Konsekwencją powstania wspomnianego parku technologicznego jest  powstanie w Czechowicach – Dziedzicach Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego. A to kolejne inwestycje.

Dziennik Warto Wiedzieć: Lata sprawowania funkcji Starosty Bielskiego to zauważalny postęp i rozwój powiatu bielskiego. Zdecydowanie można powiedzieć w każdej dziedzinie.

Andrzej Płonka: Nasze drogi posiadają coraz większy standard i poziom bezpieczeństwa, co w powiecie zarówno tranzytowym (drogi na południe Europy), jak i turystycznym jest wielkim atutem. Stabilna i przewidywalna  jest sytuacja w powiatowej oświacie i służbie zdrowia (trzy duże ZOZ-y).

W Starostwie Powiatowym wydawana jest największa w województwie śląskim i jedna z najwyższych w kraju ilość decyzji budowlanych. Powiat bielski jest w czołówce krajowej w ilości rejestrowanych pojazdów, a także rejestrujących się małych podmiotów gospodarczych.

W powiecie bielskim z roku na rok przybywa mieszkańców, tutaj ludzie chcą mieszkać i inwestować. To jest wymowne, bo kraju tendencje są wręcz odwrotne. Gdy 19 lat temu powstawał powiat bielski mieliśmy 140 tys. mieszkańców, teraz jest nas ponad 160 tys.

Dziennik Warto Wiedzieć: Powiat bielski posiada też jeszcze rzadko spotykany Geoportal.

Andrzej Płonka: Jest on dostępny wszędzie tam, gdzie działa Internet. Nie trzeba więc osobiście udawać się do różnych urzędów – wystarczy wejść nasz serwis używając do tego zwykłej przeglądarki internetowej. Co ważne, działa 24h na dobę. Dzięki łatwemu dostępowi do wiarygodnych i precyzyjnych informacji, można szybciej podejmować decyzje związane np. z rozpoczęciem inwestycji na danym terenie lub też uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.

Dziennik Warto Wiedzieć: W powiecie bielskim przed dwoma laty temu powstała pierwsza w Polsce Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna.

Andrzej Płonka: Faktycznie działa już w Jasienicy. Jest bardzo duże zainteresowanie tą strefą nie tylko miejscowego biznesu. Przynosi już wymierne efekty jeżeli chodzi o nowe miejsca pracy i nowe technologie. Od dawna wyznaję zasadę, że wspierając inicjatywy gospodarcze, wspieramy inne dziedziny życia takie jak np. kultura, pomoc społeczna, sport. A tworząc nowe miejsca pracy wspieramy naszych mieszkańców, wspieramy całe rodziny.

Moją dewizą jest i pozostanie hasło, które o ile mogę, przekładam na praktykę: stawiam na przedsiębiorczość.

Dziennik Warto Wiedzieć: Dba Pan także o dobre warunki pracy dla urzędników, a tym samym dla klientów odwiedzających Starostwo Powiatowe.

Andrzej Płonka: Sam obiekt Starostwa Powiatowego ogrzewany i klimatyzowany jest przez najnowocześniejsze i ekologiczne systemy grzewcze związane z pompami ciepła. Ponadto niemal wszystkie jednostki powiatu bielskiego posiadają termomodernizacje. Jesteśmy urzędem przyjaznym dla niepełnosprawnych i dla … dzieci, które mają swoje specjalne stanowiska.

Dziennik Warto Wiedzieć: Powiat bielski jest w czołówce powiatów pozyskujących środki z Unii Europejskiej zarówna na programy tzw „twarde,” jak i „miękkie”.

Andrzej Płonka: W roku 2011 powiat bielski został uznany za Powiat Roku 2009/2010 w województwie śląskim i uzyskał prestiżowy tytuł EURO-POWIAT. Od wielu lat powiat bielski w prestiżowym i i obiektywnym rankingu organizowanym przez  Związku Powiatów Polskich również zajmuje czołowe miejsca. W 2015 roku  i 2016 roku we wspomnianym rankingu wśród powiatów powyżej 120 tyś. powiat bielski zajął wysokie 7 miejsce w kraju.

Dziennik Warto Wiedzieć: Przywiązuje Pan  dużą wagę do kontaktów zagranicznych powiatu i współpracy międzynarodowej.

Dziennik Warto Wiedzieć: To wyjście na świat jest rzeczywiście dla mnie bardzo ważne, od pierwszych miesięcy funkcjonowania naszego samorządu byłem animatorem współpracy powiatu bielskiego z powiatem Rhein – Erft w Niemczech w sferze wymiany młodzieży, kultury, turystyki, pomocy społecznej, transportu zbiorowego, ratownictwa medycznego oraz z powiatem Kicmań na Ukrainie, dotyczącej wymiany kontaktów i doświadczeń w dziedzinie kultury, sportu, promocji, ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego.  Ze względu na położenie blisko granicy południowej Polski utrzymujemy przyjazne, partnerskie kontakty ze Słowakami, Czechami i ostatnio nieco bardziej z Węgrami.

Dziennik Warto Wiedzieć: Od 2007 roku Starosta Bielski pełni także funkcję przewodniczącego Konwentu Starostów Województwa Śląskiego oraz wiceprezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich, gdzie aktywnie działa w Zespole ds. Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST.

Andrzej Płonka: Jestem także Członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Szefowanie Konwentem Starostów Województwa Śląskiego pozwala mi na szerokie spektrum spojrzenia na problemy całego naszego regionu, całego Śląska i określania wspólnych stanowisk, mówienia wspólnym głosem w kontaktach z np. branżowymi ministerstwami.

Dziennik Warto Wiedzieć: Z jakiej opcji politycznej sprawuje Pan mandat radnego?

Andrzej Płonka: Od 16 lat reprezentuję i jestem w bezpartyjnej - mogę dodać doświadczonej i kompetentnej - grupie samorządowców. Jest to Bezpartyjny Komitet Wyborców: RODZINA, PRAWO, WSPÓLNOTA. Tak pozostanie nadal.

Dziennik Warto Wiedzieć: A prywatnie?

Andrzej Płonka: Jeżdżę na nartach, ostatnio trochę żegluję, a od kilku miesięcy gdy zostałem szczęśliwym dziadkiem … nie muszę chyba dodawać, jakie mam priorytety.

Dziennik Warto Wiedzieć: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Pt., 16 Czrw. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska