Możesz stać się ofiarą stalkingu nawet o tym nie wiedząc. Jeśli pewna osoba nachodzi cię, wciąż wysyła maile, smsy, grozi, próbuje się skontaktować, zostawia wiadomości np. za wycieraczką samochodu, wystaje pod twoimi drzwiami, to stałeś się właśnie ofiarą stalkingu.
"Stalking" jest pojęciem nowym, zjawiskiem natomiast znanym od dawien dawna, lecz w ostatnich latach przybierającym na sile, głównie dzięki rozwojowi techniki i nowych metod komunikacji, mających niebagatelny wpływ na jakość i formę relacji interpersonalnych.
Stalking polega na celowym i złośliwym prześladowaniu lub molestowaniu innej osoby, co może zagrażać realnie bezpieczeństwu ofiary stalkera. Innymi słowy, to świadome i zamierzone postępowanie sprawcy, skierowane bezpośrednio do osoby prześladowanej, które obejmuje powtarzające się fizyczne lub wirtualne zbliżanie się do ofiary, śledzenie jej, komunikowanie się wbrew jej woli, składanie niechcianych propozycji a także groźby, które mogą u rozsądnie myślącej osoby wywołać strach i poczucie zagrożenia.
Poniżej przedstawiamy kilka rad co robić gdy staniemy się ofiarą stalkera lub stalkerki.
- Po pierwsze, musisz być świadomy/świadoma, że stalking jest terminem obecnym w polskim prawie. Grozi za niego do 3 lat pozbawienia wolności, a jeśli stalker doprowadzi was do stanu załamania, w którym spróbujecie targnąć się na swoje życie, ta kara wzrasta do 10 lat. Czyn ten jest zatem karalny i ma swoje miejsce w kodeksie prawnym, jest ścigany przez policję i prokuraturę. Karalne jest już samo nagabywanie, natrętne kontaktowanie się, czy też wykorzystywanie twojego wizerunku bez twojej zgody w celu szkodzenia tobie. Jeżeli z kontaktem wiążą się groźby, wymiar kary może zostać powiększony, ponieważ groźby karalne są ścigane z innego paragrafu.
- Nie wahaj się pójść na policję i pokazać dowody stalkingu. Mogą to być smsy, rejestry z próbą kontaktu przez telefon komórkowy, zeznania świadków, którzy słyszeli rozmowy telefoniczne (ustawiaj telefon na tryb głośnomówiący), nagrania rozmów i tym podobne. Jeśli stalker wystaje pod twoimi drzwiami, nieustannie puka i dzwoni możesz zadzwonić po policję z prośbą o natychmiastową interwencję. Dobrym pomysłem jest także zmiana numeru telefonu i zastrzeżenie go. Pousuwaj też twoje zdjęcia i dane z wszelkich portali społecznościowych (typu facebook, nasza klasa, couchsurfing).
Poinformuj stalkera, że zgłosiłaś sprawę na policji. Niekiedy takie zapewnienie wystarcza, ale nie zawsze. Możesz wnieść sprawę sądową z powództwa cywilnego. Jeśli stalker dostanie wezwanie do sądu, zapewne się wystraszy i zrezygnuje. - Spróbuj pomimo wszystko normalnie żyć. Otaczaj się dużą liczbą przyjaciół i znajomych po to, by nie być narażonym na bezpośredni kontakt sam na sam z prześladowcą. Nie uciekaj, bo wtedy dasz tylko dodatkową motywację osobie, która cię prześladuje. Staraj się sprawiać wrażenie, że ją całkowicie ignorujesz. Odbierz telefon tylko wtedy, gdy zgłosisz sprawę na policję, by poinformować o tym prześladowcę. Poza tym nie odbieraj, możesz zablokować komórkę na dany numer (choć akurat prześladowca może próbować dzwonić z różnych numerów).
Wskazówki i ostrzeżenia
Bycie ofiarą stalkera wiąże się z ogromnym stresem. Pomyśl o kilku spotkaniach z psychologiem lub odnalezieniu grupy wsparcia dla osób, które znalazły się w podobnej sytuacji.
Na podstawie: www.tipy.pl oraz www.stalking.prv.pl
Komentarze