Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co warto wiedzieć o brydżu sportowym?

Co warto wiedzieć o brydżu sportowym? fot. canva

Korzenie gry w brydża sięgają XIX w. Istnieje kilka teorii na temat tego, skąd wzięły się jego początki. Za kluczową datę, dla rozwoju brydża jako dyscypliny sportowej, przyjmuje się rok 1934, gdy Eli Culberston wydał swoją słynną książkę „Contract Bridge Blue Book”. Początkowo brydż był grą elit, ale szybko moda na nowy intelektualny sport ogarnęła całą Amerykę. W latach 30-tych praktycznie każda gazeta w USA miała swój kącik brydżowy, a najważniejsze turnieje relacjonowano w radiu.

Równie szybko brydż przyjął się w Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie w już latach 30-tych rozgrywano regularnie turnieje. Przed rokiem 1939 grano w brydża też i w Polsce. Choć odbywały się już pierwsze turnieje i wydawano nawet pismo brydżowe to jednak nie założono wtedy jeszcze żadnej formalnej federacji.

W pierwszych latach Polski socjalistycznej brydż kojarzono z amerykańskim imperializmem, trochę tylko mniej niebezpiecznym od stonki, więc formalnie był zakazany. Przełomem okazał się rok 1954, gdy w oficjalnej prasie ukazał się artykuł Jerzego Putramenta „Lepszy brydż niż nic”. Brydż pojawiał się w świetlicach, powstawały pierwsze drużyny, liga, okręgi, aż w końcu w 1956 r. grupa brydżowych entuzjastów założyła w Warszawie Polski Związek Brydża Sportowego. Kolejna ważna data to rok 1963, gdy brydż został oficjalnie uznany za dyscyplinę sportową i przyjęty do ówczesnego GKKFiS-u. Oznaczało to wiele korzyści dla Związku, zarówno finansowych jak dający możliwości wyjazdu za żelazną kurtynę. W tym też roku Polska zadebiutowała w drużynowych mistrzostwach Europy. Już 3 lata później nasz kraj był organizatorem drużynowych mistrzostw Europy w brydżu sportowym. Był to olbrzymi sukces ówczesnych działaczy, którzy w siermiężnej, gomułkowskiej Polsce zorganizowali tak prestiżowe zawody.

Lata 70-te  to dynamiczny rozwój brydża sportowego. Praktycznie na każdej uczelni istniało po kilka drużyn brydżowych. W brydża grano gdziekolwiek się dało. Jednocześnie szybko rosła polska czołówka to stało się widoczne w latach 80-tych. W roku 1981 Polska zdobyła swój pierwszy złoty medal na drużynowych mistrzostwach Europy w Birmingham (Wielka Brytania) i uzyskała awans na drużynowe mistrzostwa świata, gdzie nasi reprezentanci wywalczyli brązowy medal. Trzy lata później polscy brydżyści wygrali Olimpiadę Brydżową w Seattle (USA). Podobnie wiele sukcesów nasi reprezentanci odnotowali w latach 90-tych.

Rok 1999 to jedna z najważniejszych dat w historii tej dyscypliny. Brydż został oficjalnie przyjęty do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jako pełnoprawna dyscyplina sportowa. Efektem starań działaczy Światowej Federacji Brydża (WBF) jak i MKOl brydż zadebiutował jako dyscyplina pokazowa podczas zimowych IO w Salt Lake City (2002). Obecność w gronie MKOl daje brydżowi wymierne korzyści. Dzięki formalnemu uznaniu przez MKOl powstało wiele nowych federacji brydżowych zwłaszcza w Azji i Afryce, a wiele federacji brydżowych, w tym i PZBS otrzymuje dotacje rządowe na rozwój i funkcjonowanie dyscypliny.

Początek XXI w. to kolejny etap dynamicznego rozwoju brydża w Polsce. W wielu dziedzinach, np. wykorzystania nowych technologii, szkolenia młodzieży czy organizacji zawodów staliśmy się światowym liderem. W okresie 2000-2016 PZBS zorganizował dwukrotnie Mistrzostwa Europy (2006 i 2011), a w roku 2016 mistrzostwa świata (dawniej nazywane olimpiadą brydżową). W tym okresie wielokrotnie organizowano w Polsce światowe i europejskie zawody juniorskie. W roku 2002 PZBS zaproponował rozgrywanie Drużynowego Pucharu Europy, który jest organizowany corocznie. Wiele tych zawodów organizowanych było wspólnie z lokalnymi samorządami.

PZBS jest również prekursorem organizowania oficjalnych zawodów brydżowych w Internecie. W roku 2009, dzięki inicjatywie ówczesnego wiceprezesa Rudolfa Borusiewicza wspólnie ze Związkiem Powiatów Polskich zorganizował Mistrzostwa Polski powiatów – właśnie w Internecie. Zawody okazały się dużym sukcesem. Wystartowały reprezentacje z blisko 200 powiatów. O tym jak wiele korzyści niesie gra w brydża w Internecie brydżyście przekonali się w okresie pandemii koronawirusa. Gdy większość dyscyplin praktycznie zawiesiła swoją działalność brydżyści nadal mogli uprawiać swoją dyscyplinę. Odbywały i nadal odbywają się regularne turnieje par i teamów. Rozgrywane są mistrzostwa kraju w wielu konkurencjach. W lipcu tego roku Europejska Liga Brydża (EBL) zorganizowała eliminacje do drużynowych mistrzostw świata – dokładnie na tych samych zasadach w jakich odbywały się MP powiatów. PZBS organizuje regularne turnieje na platformie internetowej, głównymi zawodami jest całoroczny cykl turniejów o tytuł Internetowego Mistrza Polski.

Wt., 21 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: