Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Integracja społeczna – ciekawe publikacje

Integracja społeczna – ciekawe publikacje fotolia.pl

Program Integracji Społecznej był największym komponentem Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW), który został przygotowany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i wdrożony w latach 2007  - 2010 na podstawie umowy pożyczki z Bankiem Światowym.

W realizacji Programu Integracji Społecznej uczestniczyło 500 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z 13 województw. W ramach programu działał zespół ponad 30 specjalistów - konsultantów regionalnych, który stanowił wsparcie dla zachodzących w gminach procesów zmiany społecznej.

Wraz z zakończeniem działań programu w gminach przygotowano i wdrożono plany kontynuacji usług, programy współpracy samorządu z organizacjami społecznymi oraz dokonano aktualizacji gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych. Specjaliści konsultanci regionalni programu powołali fundację o nazwie Akademia Inicjatyw Społecznych z siedzibą w Łodzi (www.fais.pl). Tym samym podjęte działania ze strony aktywnych gmin oraz konsultantów programu pozwalają na kontynuację uruchomionego procesu integracji i aktywizacji społeczności wiejskich oraz upowszechnianie i rozwijanie osiągnięć w zakresie rozwoju lokalnego.

Opracowane w ramach realizacji Programu Integracji Społecznej publikacje stanowią źródło cennych informacji z zakresu integracji społecznej dla decydentów, organizacji pozarządowych oraz osób korzystających z usług publicznych. Treść podręczników, oparta na doświadczeniach zespołu odpowiedzialnego za implementację Programu Integracji Społecznej, będzie pomocna w realizacji inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych oraz budowania integracji społecznej.

Podręcznik „Między liderem a zmianą” jest publikacją skierowaną do osób i jednostek organizacyjnych zajmujących się problemami ludzi będących w procesie wykluczenia społecznego i wykluczonych społecznie. Obejmuje teoretyczne rozważania na temat istoty zmiany ze szczególnym uwzględnieniem zmian w społeczności wiejskiej, poprzez charakterystykę osoby lidera i analizę skuteczności podejmowanych przez niego działań na przykładach konkretnych doświadczeń z praktyki konsultanta regionalnego, aż po diagnozowanie sytuacji, omówienie metod pracy lidera, promocję działań oraz monitorowanie i utrwalanie rezultatów.

Publikacja „Metodologia wspierania rozwoju społecznego gminy poprzez partycypację” zawiera zestaw materiałów, które powinny być pomocne w prowadzeniu procesu rozwoju społecznego poprzez partycypacyjną metodę opracowania i realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Opracowanie bazuje na praktycznych doświadczeniach osób mających wpływ na rozwój społeczny, odwołuje się jednak niejednokrotnie również do podstaw teoretycznych w opisywanym przedmiocie. Podręcznik został ukierunkowany w swoich sformułowaniach głównie na gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, ale jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do małych społeczności. Większość elementów zawiera opisy przydatne również w średnich i dużych miastach.

Publikacja „W dobrym kierunku, czyli jak realizować inicjatywy społeczne na obszarach wiejskich” jest zbiorem przykładów dobrych praktyk dotyczących inicjatyw adresowanych do lokalnych społeczności. Broszura zawiera użyteczne informacje dla liderów m.in. źródła finansowania inicjatyw lokalnych, opisy portali internetowych, które gromadzą różnego rodzaju przydatną w działaniach społecznych wiedzę. Trzecia część broszury to refleksja nad tym, jak wprowadzać w życie dobre pomysły, zaprezentowano wypowiedzi liderów na pytanie związane z wdrażaniem projektów społecznych.

Publikacje dostępne są na stronie resortu pracy i Fundacji "Akademia Inicjatyw Społecznych"

Źródło: www.mpips.gov.pl; www.fais.pl

Pon., 16 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna