Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Czas muzeów?" - debata na której warto być

fotolia.pl

Rozwój każdej dziedziny życia publicznego wiąże się z warunkami prawno-ustrojowymi oraz ze stanem organizacji i metodami zarządzania, jakie stosujemy w odniesieniu do działalności i zadań stawianych przed określonym rodzajem instytucji. Dotyczy to także muzeum, które w systemie administracji publicznej zajmuje miejsce odrębne, pełniąc zadania oryginalnie przypisane tylko temu rodzajowi instytucji.

25 czerwca 2012 r. w godz. 11.00 – 14.00 w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach odbędzie się specjalistyczne seminarium, które podejmie problematykę usytuowania muzeum w systemie administracji publicznej. Rozmawiało będzie grono ekspertów Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz przedstawiciele administracji samorządowej. Podnadto z udziałem - bezpośrednim lub za pośrednictwem pytań przekazanych drogą korespondencyjną - przedstawiciele środowisk muzealniczych oraz organizatorów muzeów.

Referat wstępny wygłosi sędzia Jerzy Stępień, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego i współtwórca polskiego ustroju samorządu terytorialnego.

Podjęte przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów prace programowe nad Strategią Rozwoju Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, zmierzają do starannej identyfikacji i oceny obecnego stanu działalności muzeów w naszym kraju, tak aby ewentualne regulacje prawne i nowe rodzaje działalności podejmowane przez te instytucje, rzeczywiście wzmacniały i ułatwiały możliwości spełniania tych funkcji muzeum, które stanowią o oryginalności i jego wyspecjalizowanym charakterze instytucjonalnym. Nowe wyzwania i nowe kompetencje zarządcze stają także przed podmiotami administracji publicznej, w szczególności tymi, które pełnią względem muzeów funkcję organizatora. Odpowiadając na dynamiczne zmiany społeczno-gospodarcze, a także na zmieniające się oczekiwania społeczne, organizatorzy stawiają muzeom coraz częściej nowe zadania, a w każdym razie liczą na włączanie się tych jednostek w działania społeczne i oczekują działalności o charakterze gospodarczym lub co najmniej udziału w kształtowaniu koniunktury gospodarczej lub promocji danego miasta, czy regionu. Nie zawsze jest to spójne z misją i podstawowymi funkcjami instytucji muzealnej.

Debata „Czas muzeów?" została zainicjowana, jako istotna część prac programowych nad Strategią. Jednym z jej celów jest możliwość włączenia się zainteresowanych grup zawodowych i społecznych w proces opiniodawczy, już na wstępnym etapie prowadzonych pod kierunkiem Instytutu prac programowych.

Krótkie streszczenie dotychczasowego przebiegu Debaty „Czas muzeów?"

Pierwsza konferencja w ramach debaty, zatytułowana „Dziedzictwo kulturowe a rozwój kapitału społecznego" odbyła się 4 lipca 2011 r. w Krakowie. Partnerem merytorycznym i organizacyjnym było Międzynarodowe Centrum Kultury reprezentowane przez prof. Jacka Purchlę, który wygłosił referat wprowadzający. Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Ewa Chojecka, prof. dr hab. Jerzy Mikułowski Pomorski, dr Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz, dr hab. Piotr Majewski oraz pozostali zaproszeni goście, w tym również dziennikarze oraz publicyści.

Kolejną konferencję, tym razem poświęconą tematyce „Muzeum w środowisku lokalnym - dziedzictwo i rozwój", Instytut zorganizował 21 października ub.r. w Łodzi. Referat wprowadzający do debaty wygłosiła Pani dr Elżbieta Hibner, a w dyskusji udział wzięli m.in. Prof. Krzysztof Stefański, Jarosław Suchan, Mieczysław Kuźmicki, Paweł Jaskanis i Sekretarz Generalny Związku Powiatów Polskich Rudolf Borusiewicz. Efektem konferencji łódzkiej jest memorandum programowe przygotowane przez dr Elżbietę Hibner, publikowane na stronach internetowych Instytutu i będące podstawą dalszych prac merytorycznych.

15 marca 2012 r. w Poznaniu konferencją pt.: „Muzeum jako organizacja pracy twórczej", zorganizowaną wspólnie z Departamentem Kultury Urzędu Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Instytut rozpoczął prace zmierzające do określenia twórczych aspektów działalności muzeów, a także ich znaczącej, choć rzadko uświadamianej roli formacyjnej w budowie społeczeństwa obywatelskiego, zogniskowanego wokół wspólnie wyznawanych wartości i porozumiewającego się powszechnie zrozumiałym kodem kulturowym. Referaty wprowadzające wygłosili prof. Wojciech Suchocki i prof. Andrzej Wyrwa.

Ostatnia konferencja w Szczecinie „Muzeum w systemie edukacji otwartej" dotyczyła edukacji i kulturotwórczej roli muzeów. Referat wprowadzający wygłosiła dr Renata Pater z Instytutu Pedagogiki UJ.

25 czerwca b.r. w Katowicach będzie omawiana sytuacja muzeum realizującego swoje zadania w obecnym stanie prawnym. Podczas debaty wspólnie będziemy zastanawiać się, w jakim kierunku powinien ewoluować polski system administracji publicznej, tak aby umożliwiać bardziej efektywną pracę instytucji muzealnej, rozwój muzealnictwa, jako profesjonalnej i wymagającej ciągłej specjalizacji dyscypliny życia społecznego, jak również odpowiadać na wzrastające oczekiwania społeczne dotyczące roli muzeum w naszym życiu wspólnotowym i gospodarczym.

Więcej informacji na stronie NIMOZ

Seminarium realizowane jest we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich

Zachęcamy do udziału.

Niedz., 24 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka