To tytuł konferencji, która odbędzie się 19 czerwca w Warszawie, organizowanej przez Związek Miast Polskich oraz Instytut Spraw Publicznych (ISP) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Klauzule społeczne to wyjątek od powszechnie obowiązujących reguł, dopuszczany w prawie zamówień publicznych z uwagi na istotne względy społeczne. Co do zasady kryteria oceny oferty złożonej w ramach zamówień publicznych dotyczą jakości i ceny przedmiotu zamówienia, ale prawo przewiduje możliwość wprowadzenia przez udzielającego zamówienia dodatkowych kryteriów które gwarantują realizację celów społecznych, o ile nie narusza to swobody wyboru.
Klauzule społeczne zostały wprowadzone do polskiego prawa zamówień publicznych w 2009. Dotyczą one wymogów o charakterze zatrudnieniowym (tj. angażowania do wykonania realizacji zamówienia osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy) lub szkoleniowym (utworzenie funduszu szkoleniowego lub zwiększenie wpłat na fundusz szkoleniowy). Ten instrument prawny może stanowić także istotny element wspomagający finansowanie dla podmiotów ekonomii społecznej, które zatrudniają osoby mające szczególne problemy z integracją zawodową i społeczną.
Jak informuje portal Związku Miast, podczas konferencji swoje doświadczenia w stosowaniu klauzul społecznych przedstawią samorządy, które zdecydowały się wykorzystać to narzędzie w praktyce. Ponadto konferencja będzie okazją do zapoznania się z instytucjonalno-prawnymi uwarunkowaniami dotyczącymi stosowania klauzul społecznych w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej.
Przedstawione zostaną także realizowane i planowane kierunki działań rządu, służące upowszechnianiu stosowania tej regulacji prawnej w Polsce. ISP i UNDP będą w niedługim czasie realizować program szkoleniowo-edukacyjny na ten temat w ramach projektu systemowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Program konferencji wraz z formularzem zgłoszeniowym do pobrania tutaj
Źródło: zmp.poznan.pl