Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Interesujące narzędzie społeczne - portal NaprawmyTo.pl. Dobra praktyka

Interesujące narzędzie społeczne - portal NaprawmyTo.pl. Dobra praktyka fotolia.pl

W sieci dostępnych jest szereg różnego typu serwisów związanych z działalnością jednostek samorządu terytorialnego. Mają one różny charakter w zależności od zadań jakie spełniają. Jednym z bardziej interesujących serwisów jest portal Naprawmyto.pl.

Serwis ten znajduje się obecnie w fazie pilotażowej, która potrwa do końca br. W tym czasie serwis jest aktywny w wybranych gminach położonych w różnych częściach Polski. Operatorami instancji są lokalne organizacje pozarządowe, które brały udział w budowie serwisu oraz uczestniczące w 10. edycji akcji Masz Głos, Masz Wybór. Ich zadaniem jest przetestowanie działania serwisu w kontekście lokalnym, w tym administracja podstronami gmin, budowa partnerstwa z samorządem i promocja serwisu wśród mieszkańców. Pilotaż jest czasem na zbieranie uwag na temat funkcjonalności zaprojektowanych rozwiązań. Po jego zakończeniu planujemy objąć zasięgiem serwisu całą Polskę.

Skąd pomysł?

Pomysł na stworzenie serwisu Naprawmyto.pl zrodził się w oparciu o wnioski organizacji pozarządowych składane do Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu". Pod patronatem Fundacji i przy wsparciu koordynacyjnym Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia", kilkanaście organizacji z całego kraju zdecydowało się pracować nad stworzeniem wspólnego narzędzia informatycznego, służącego do mapowania problemów w przestrzeni publicznej, które będzie mogło być lokalizowane w kolejnych miejscach - miastach, gminach, województwach. Głównymi źródłami inspiracji dla serwisu były brytyjski mechanizm FixMyStreet.com oraz amerykański portal SeeClickFix.com.

Inicjatorem i fundatorem budowy serwisu jest Fundacja im. Stefana Batorego. Za koordynację prac nad powstaniem serwisu odpowiada Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia". Ostateczny kształt serwisu jest efektem współpracy z przedstawicielami kilkunastu organizacji pozarządowych, których listę znaleźć można na podstronie Partnerzy.

Jak to działa?

Serwis Naprawmyto.pl umożliwia swoim użytkownikom zgłaszanie problemów w przestrzeni publicznej, zaobserwowanych w najbliższym otoczeniu. Twórcy serwisu wyszli z założenia, że wszystkim powinno zależeć na jakości przestrzeni, w której żyjemy i działamy. Jeżeli widzimy więc coś, co wpływa negatywnie na nasze otoczenie, wymaga uwagi czy naprawy, nie powinniśmy przechodzić koło tego obojętnie, licząc że „samo się zrobi". Pierwszym krokiem w zaangażowaniu nas - mieszkańców może być zgłoszenie takiego problemu – poinformowanie o nim odpowiedzialnych służb czy instytucji, ale także innych użytkowników tej przestrzeni, np. innych mieszkańców naszej miejscowości, osiedla, ulicy.

Podstawową funkcją serwisu jest mapowanie i zgłaszanie problemów i spraw wymagających załatwienia w przestrzeni publicznej, m.in. w takich obszarach jak infrastruktura (np. dziury w drogach, niedziałające światła), czystość publiczna (np. nieuprzątnięte śmieci), bezpieczeństwo (np. brak pasów na niebezpiecznych przejściach, doświetlanie niebezpiecznych miejsc), czy źle działające usługi publiczne (np. wywóz śmieci, niesprzątnięte wały przeciwpowodziowe). Można to zrobić w prosty sposób poprzez stronę internetową lub aplikację na urządzenia mobilne (na razie tylko w wybranych lokalizacjach!). Każde zgłoszenie jest rejestrowane w systemie, a odpowiedni komunikat przekazywany do instytucji publicznych odpowiedzialnych za daną kwestię. Tym sposobem serwis może służyć jako kanał dwustronnej komunikacji na linii władza-obywatele.

Realizatorom marzy się, aby docelowo serwis Naprawmyto.pl stał się narzędziem jeszcze bardziej uniwersalnym niż jego zagraniczne pierwowzory. Wg założeń ma on służyć nie tylko zgłaszaniu spraw, które „mają załatwić" odpowiednie władze, ale być przydatny także do tego, by sami obywatele mogli się przy jego pomocy organizować do działania i tam, gdzie to możliwe, wpływali na rozwój swojej okolicy własnymi siłami.

Obecnie w projekcie udział biorą: Bytom, Chorzów, Czernichów, Czerwonak, Iwanowice, Kołobrzeg, Kraków, Krzeszowice, Łódź, Lublin, Marki, Mława, Nysa, Opole, Poznań, Przemyśl, Słupsk, Szklarska Poręba, Toruń, Trzebiatów, Wielka Wieś, Zabierzów, Zamość, Zielonka i Zielonki.

Jak powstawał serwis?

Prace nad koncepcją i zawartością merytoryczną serwisu, koordynowane przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia", trwały od marca do czerwca 2011r. i kładły nacisk na „zbiorowy namysł", tj. wspólne wypracowywanie pomysłu na narzędzie, z wykorzystaniem doświadczenia organizacji pracujących ze społecznościami lokalnymi w różnych częściach kraju. Brali w nich udział przedstawiciele kilkunastu organizacji pozarządowych z różnych miast Polski. W trakcie sesji warsztatowych wypracowali oni wspólną wizję serwisu: obszary potrzeb, na które powinien odpowiadać, możliwe zastosowania i listę najważniejszych funkcjonalności. W oparciu o efekty tych prac, Laboratorium EE rozpoczęło prace projektowe, a następnie programistyczne nad stroną technologiczną serwisu. Część kodu powstała dzięki pracy informatyków-wolontariuszy, m.in. w trakcie dwudniowego hakatonu, czyli maratonu programowania, który odbył się na początku lipca 2011r. w Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Projekt szaty graficznej serwisu przygotowało studio graficzne Podpunkt.

Co dalej?

Pod koniec 2012r. gminy, w których funkcjonuje serwis podejmą decyzję o jego dalszych losach na swoim terenie. Aby serwis mógł działać i służyć jako kanał komunikacji mieszkańców i władz samorządowych, uczestniczące w nim gminy będą ponosić koszty związane z utrzymaniem serwerów i obsługą technologiczną systemu na zasadzie licencji na użytkowanie lokalnych odsłon narzędzia. Na tych samych zasadach do serwisu będą mogły dołączyć kolejne zainteresowane gminy.

Źródło: naprawmyto.pl

Pt., 8 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka