Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PE. Majowa sesja plenarna w skrócie

PE. Majowa sesja plenarna w skrócie fotolia.pl

Podatek od transakcji finansowych, ochrona tuńczyka, równość płac kobiet i mężczyzn - to tylko klika z ważnych tematów zakończonej właśnie majowej sesji plenarnej w Strasburgu. Deputowani debatowali również o sytuacji na Ukrainie, szczycie UE w Brukseli i relacjach Unii z Chinami.

 Kryzys. Podczas wtorkowej debaty deputowani wzywali do ograniczenia barier dla małych i średnich przedsiębiorstw, tak by MŚP tworzyły więcej miejsc pracy. Deputowani zwrócili również uwagę, że 82 mld euro z niewykorzystanych funduszy strukturalnych można przeznaczyć na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Strategia bezpieczeństwa. Posłowie chcą by przy jej wdrażaniu w UE przestrzegano praw podstawowych. W czasie wtorkowej debaty mówili też o konieczności zapewnienia wieloletniego finansowania na wdrażanie tej strategii.

Sudan. Napięcie pomiędzy Sudanem a Sudanem Południowym dotyczące podziału zysków z wydobycia ropy to jeden z tematów poruszonych w debacie z duńską prezydencją. Negocjacje pomiędzy tymi dwoma krajami przeciągają się i deputowani chcą by uczestniczyła w nich także Unia.

Chiny-UE. Unia cierpi na deficyt handlowy z Chinami. Zdaniem europosłów Unia musi zbadać zasięg chińskich inwestycji w Europie.

Rynek wewnętrzny. Kraje Unii ciągle mają problemy z wdrożeniem europejskiego prawodawstwa - tak przynajmniej wynika z najnowszej oceny Komisji Europejskiej. Zdaniem posłów to może opóźniać wyjście z kryzysu. W przyjętej rezolucji wezwali KE do przeprowadzania bardziej sprawnych postępowań wobec krajów mających problemy z wdrażaniem przepisów.

Szwajcaria. Deputowani skrytykowali szwajcarskie kwoty dla pracowników z niektórych nowych krajów Unii, m.in. Polski.

Homofobia. Politycy potępili również dyskryminację gejów, lesbijek i transseksualistów, do jakiej ciągle dochodzi nie tylko poza UE, ale i na terenie wspólnoty.

Ukraina. Córka Julii Tymoszenko, Jewhenija obserwowała debatę w PE na temat sytuacji na Ukrainie. Rozmawiała także z przewodniczącym Parlamentu Martinem Schulzem. Wielu deputowanych uważa, że była premier Ukrainy została skazana na siedem lat więzienia z pobudek politycznych.

Azerbejdżan. Przeddzień konkursu Eurowizji w Baku deputowani dyskutowali o sytuacji w tym kraju. W przyjętej rezolucji wezwali Azerbejdżan do przestrzegania praw człowieka i praw podstawowych. Potępili prześladowania dziennikarzy.

Obligacje projektowe. Deputowanym udało się zyskać dla nich poparcie wśród krajów Unii. 230 mln z budżetu UE zostanie przeznaczone na wsparcie obligacji wypuszczanych przez prywatne firmy realizujące duże projekty infrastrukturalne (drogi, sieci kolejowe, sieci internetowe).

Źródło: PE

Czw., 24 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka