Ponad 85 milionów złotych – na tyle oszacowano wartość projektu zakładającego budowę nowej sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W obiekcie powstanie scena z widownią dla 180-200 widzów, foyer z rozbudowaną przestrzenią reprezentacyjną, przestrzeń performatywna oraz sala prób. W budynku znajdzie się także miejsce dla wystaw, charakteryzatornia, garderoba, magazyny oraz niezbędne pomieszczenia techniczne, gospodarcze i socjalne. Umowa na realizację zadania została podpisana w grudniu 2024 roku.
– To największa inwestycja w 80-letniej historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej i największa inwestycja w dziedzinie kultury w historii samorządu województwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl, tuż po złożeniu podpisu pod umową, na dofinansowanie budowy nowej sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Środki na inwestycję przekaże Unia Europejska w ramach programu regionalnego FEP 2021-2027 – 44,6 miliony złotych oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego – 40,7 milionów złotych.
Nowa scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej przewidziana będzie dla 180-200 widzów. Projekt zakłada budowę dwóch budynków: parterowego budynku magazynu dekoracji oraz budynku Nowej Sceny, zlokalizowanego od strony al. Łukasza Cieplińskiego, który został on zaprojektowany jako kompozycja kilku przenikających się brył. Obiekty zostaną zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie teatru – przy Alei Cieplińskiego. Jak podkreślają twórcy projektu nowej bryły teatru, ich celem jest uszanowanie śródmiejskiej zabudowy, zastanych na działce cennych, starych drzew oraz stworzenie funkcjonalnych przestrzeni performatywnych.
Rzeszowska „Siemaszkowa” to jedyny zawodowy teatr dramatyczny działający na terenie województwa podkarpackiego. Założony w 1944 roku jako Teatr Narodowy, spełnia ważną rolę w kształtowaniu życia kulturalnego w południowo-wschodniej Polsce. Oprócz produkcji spektakli, prowadzi Szajna Galerię, organizuje międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego oraz festiwale o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, w tym najbardziej znane Rzeszowskie Spotkania Teatralne (od 2022 roku w formule Festiwalu Arcydzieł). – Nowy budynek to inwestycja w przyszłość sztuk scenicznych, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym orz elastyczność przestrzeni będziemy mieli szansę na zadowolenie najbardziej wymagających artystów i widzów – zaznaczył dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara.
Podkarpacie, jako region, jest inicjatorem między innymi interdyscyplinarnego projektu „Klasyka 3.0”, który będzie realizowany we współpracy z województwami: lubelskim, małopolskim oraz świętokrzyskim. Jego głównym założeniem jest popularyzacja klasycznych dzieł literatury, w nowoczesnej formie oraz na tworzenie innowacyjnych projektów teatralnych i medialnych, skierowanych szczególnie do młodych odbiorców.
Realizacja projektu budowy nowej sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpocznie się już w styczniu bieżącego roku i przewidziana jest na dwa lata.