31 marca bieżącego roku odbył się Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Zebrani w Skarżysku Kamiennej samorządowcy dyskutowali między innymi o kwestiach związanych z sytuacją finansową szpitali powiatowych oraz pracach legislacyjnych prowadzonych przez Związek Powiatów Polskich (ZPP), dotyczących funkcjonowania powiatów. W obradach, którym przewodniczył starosta starachowicki Piotr Babicki, uczestniczyli starostowie, wicestarostowie, a także Wojewoda Województwa Świętokrzyskiego Józef Bryk oraz Zastępca Dyrektora ZPP – Grzegorz Kubalski.
Podczas obrad omówiono stan finansów szpitali powiatowych w regionie, wskazując na zmiany w systemie rozliczania placówek medycznych. Dyrekcja Świętokrzyskiego Oddziału NFZ – Marta Pietrasiak oraz Grażyna Karasińska – przedstawiły szczegółowe dane dotyczące finansowania, usług, obłożenia łóżek, nadwykonań oraz programów profilaktycznych realizowanych w województwie. Dyskutowano także o nowym projekcie ustawy o sieci szpitali, który ma na celu poprawę efektywności szpitali, między innymi poprzez ich konsolidację i profilowanie.
Proponowane zmiany w systemie ochrony zdrowia mają także wpłynąć na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów. Wskazano, że koncentracja świadczeń zabiegowych w ośrodkach o większym doświadczeniu i potencjale kadrowym pozwoli na zmniejszenie liczby szpitali utrzymujących gotowość do udzielania świadczeń w trybie ostrym. Dodatkowo, zmiany w ustawie o działalności leczniczej umożliwią tworzenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez związki jednostek samorządu terytorialnego. Projekt wprowadza również szczegółowe przepisy dotyczące tworzenia programów naprawczych dla jednostek, które osiągnęły stratę netto.
Do kwestii związanych ze służbą zdrowia odniósł się także Zastępca Dyrektora ZPP Grzegorz Kubalski. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował wyniki badań i analiz dotyczących stanu służby zdrowia z perspektywy powiatów. Skupił się na wynikach dotyczących 102 powiatowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wskazując na kluczowe kwestie wpływające na ich funkcjonowanie i stabilność finansową.
W kontekście legislacyjnym przedstawił także stan prac ZPP, które obejmują między innymi kwestie związane z finansowaniem oświaty, wydziałami komunikacji oraz wynagrodzeniami urzędników samorządowych. Podkreślił, że ZPP zaproponował dwa rozwiązania w tym ostatnim zakresie: po pierwsze odejście od progów kwotowych, co dałoby możliwość automatycznej waloryzacji wraz ze zmianą wskaźnika bazowego – na przykład minimalnego wynagrodzenia, po drugie „rozsądną” podwyżkę progów minimalnych.
W agendzie spotkania znalazły się również tematy współpracy ze Stowarzyszeniem Sołtysów Ziemi Kieleckiej, zaprezentowano możliwości finansowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE), oraz innowacje w zakresie zrównoważonego budownictwa. Spotkanie zakończyło się omówieniem bieżących wyzwań samorządów powiatowych, których celem jest dalszy rozwój regionu i poprawa jakości życia jego mieszkańców.
Źródło: powiatskarzyski.pl