W najnowszym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, m.in.:
Wynagrodzenia skarbników. Zarządzają milionowymi budżetami, odpowiadają za stabilność finansową gmin i powiatów, ale ich wynagrodzenia nie nadążają za rosnącą odpowiedzialnością i zakresem obowiązków.
Dotacje oświatowe na 2025 rok – część II. Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych dotacjom oświatowym. W tym numerze skupiamy się na katalogu wydatków bieżących i majątkowych, które można ponosić w ramach dotacji oraz dokumentacji dotacyjnej.
Kielce na nowej orbicie. Start nie był lekki – zła kondycja finansowa miasta, przerośnięte struktury i administracja. Po roku twardych decyzji Kielce zmieniają kurs: są cięcia, reformy i inwestycje, które mają wynieść miasto na wyższy pułap – mówi w duży wywiadzie prezydent Agata Wojda.
Gmina Bełchatów: Walczymy o lepszą przyszłość dla całego regionu. Gmina chce utrzymać w swoich granicach Elektrownię Bełchatów. Od 2022 roku energetyczny gigant odprowadza podatki właśnie tutaj i dzięki temu wydatne finansowe wsparcie trafia do wszystkich samorządów powiatu bełchatowskiego.
Obowiązkowe szkolenia z zarządzania kryzysowego? W obliczu rosnących zagrożeń kluczowe staje się wzmocnienie struktur zarządzania kryzysowego. Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz o obowiązkowych szkoleniach dla samorządowców.
Bezpieczeństwo państwa w rękach władz lokalnych. Weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie gotowości obronnej państwa. Znaczną część odpowiedzialności za realizację zadań związanych z gotowością obronną przekazuje marszałkom, starostom, prezydentom miast, burmistrzom i wójtom.
Powodzianie zamienią zniszczone domy na lokale komunalne. Rząd proponuje nowelizację tzw. ustawy powodziowej, która nie tylko upraszcza procedury odbudowy i wprowadza możliwość zamiany zniszczonych lokali na mieszkania komunalne, lecz także pozwala na wykup najbardziej dotkniętych kataklizmem nieruchomości przez Skarb Państwa.
Ustawa o pomorskiej metropolii. Wkrótce gotowy będzie projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. To efekt inicjatywy przedstawicieli samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
O sztucznej inteligencji w realnym świecie. O rewolucji technologicznej w szkołach, konieczności szkoleń nauczycieli, zmianach podstawy programowej, ale także o systemie finansowania oświaty i poczuciu, że pieniędzy wciąż jest za mało, dyskutowano na XII Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości” w Lublinie.
Mieszkańcy jako strażnicy samorządu. Silna pozycja nadzorcza organów rządowych, zwłaszcza wojewodów, ugruntowała model zewnętrznej kontroli nad działalnością JST. Tymczasem w państwie zdecentralizowanym bardziej pożądana byłaby dominująca rola samych mieszkańców w rozliczaniu działań władz lokalnych – pisze dr hab. Dawid Sześciło, członek Zespołu Ekspertów Samorządowych Fundacji im. Stefana Batorego.
Czy raport i debata o stanie gminy zdały egzamin? Po upływie kadencji stosowania nowych rozwiązań problem analizują: Agnieszka Pawłowska, Anna Kołomycew i Bogusław Kotarba z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Nieodpłatne użyczenie pomieszczenia a VAT. W artykule omawiamy niedawną interpretację indywidualną, dotyczącą skutków w podatku od towarów i usług nieodpłatnego użyczenia przez spółkę gminną na rzecz stowarzyszenia pomieszczenia przeznaczonego do realizacji jego zadań statutowych.
Audyt krajobrazowy i jego wpływ na planowanie przestrzenne. Jakie konsekwencje dla samorządów i właścicieli nieruchomości niesie jego wdrożenie? Czy jego ustalenia wpływają na sposób zagospodarowania przestrzeni?
Zmiana planu miejscowego. Rada miejska nie może częściowo uchylać obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nawet jeśli uzasadnia to zmianą sytuacji faktycznej na danym terenie – uznał WSA w Poznaniu.
Z pokolenia na pokolenie – polityka senioralna to nowe wyzwanie. Konsekwencje procesów demograficznych wyznaczą kierunek działań samorządów. Do zmian można się przygotować, co pokazują przykłady nie tylko z zagranicy, ale również z polskich miast.
Życie w kropli wody. Poznań chwali się międzynarodowym tytułem miasta przyjaznego mokradłom. To dobra wiadomość, która może jednak zaburzyć obraz faktycznego stanu polskich mokradeł. Bo ten jest zły.
W metropolii warszawskiej wymiana kotłów idzie bardzo wolno. Ponad 87 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów na węgiel i drewno dymi w stolicy i jej okolicach. Jeśli działania nie przyspieszą, wymiana zakończy się prawie za pół wieku.
Fotowoltaika na budynkach – case study. Kilka lat temu rachunki za prąd w częściach wspólnych spółdzielni mieszkaniowej w Szczecinie wynosiły ponad milion złotych, teraz to niecałe 400 tys. zł.
Luksusowy relaks. Hala sportowa Lux w Rogoźniku to największa od trzech dekad inwestycja w śląskiej gminie Bobrowniki. Budynek zbiera nagrody architektoniczne.
Zamawiając prenumeratę „Wspólnoty” otrzymują Państwo:
- kompleksowy przegląd najważniejszych zagadnień w jednym miejscu,
- bezpłatny stały dodatek KURIER PRAWNY,
- dostęp do ekskluzywnych rankingów,
- bezpłatny dostęp do wydań archiwalnych,
- bezpłatne porady prawne.
Inspirujemy, omawiamy i analizujemy prawo, finanse, gospodarkę JST.
Zachęcamy do dołączenia do naszej wspólnoty. W sposób profesjonalny i innowacyjny wspieramy rozwój naszych lokalnych ojczyzn.
Prenumeratę można zamówić:
- za pomocą formularza wysłanego na adres: MUNICIPIUM SA, ul. Marynarska 19A, 02-674 Warszawa
- e-mailowo: handlowy@municipium.com.pl
- online w księgarni: www.wspolnota.org.pl/ksiegarnia