Podczas swojego posiedzenia, jakie miało miejsce w dniu 20 lutego br., Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego zajął stanowisko w sprawie propozycji zmian w systemie dochodów samorządowych związanych z wpłatami niektórych jednostek samorządu terytorialnego do budżetu państwa i proponowanej nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
W przedmiotowym dokumencie Starostowie sprzeciwiają się proponowanym obecnie zmianom.
"Obecny system finansowania jednostek samorządu terytorialnego ukształtowany został wraz z reformą administracyjną państwa i stanowi nadal w odniesieniu do wielu jst niewystarczające zabezpieczenie pierwotnie nałożonych i ciągle dokładanych zadań publicznych. Przy tym w skali kraju występuje znaczne zróżnicowanie dochodów poszczególnych samorządów wynikające z uwarunkowań historycznych, gospodarczych, społecznych i innych. System ten oparty został m.in. na zasadzie solidaryzmu społecznego poprzez dokonywanie wpłat do budżetu państwa przez samorządy osiągające dochody znacznie przekraczające średni poziom dochodów jst w naszym kraju, które następnie zasilają subwencję ogólną budżetu państwa, kierowaną do biedniejszych jednostek samorządu terytorialnego." - czytamy w stanowisku Konwentu.
Ponadto Starostowie dodają także: "Rozumiejąc zastrzeżenia tych samorządów, które takich wpłat dokonują, zwłaszcza w sytuacji coraz większych ograniczeń wprowadzanych po stronie wydatkowej budżetów jst zwracamy jednak uwagę, że w obecnej sytuacji zmiana funkcjonującego systemu jest niezwykle niebezpieczna, gdyż może spowodować katastrofalne skutki dla budżetów wielu jednostek samorządowych w różnych częściach kraju. Nierealne jest też w obecnej sytuacji budżetu państwa i wprowadzanych w różnych dziedzinach działań oszczędnościowych zapewnienie dodatkowych środków z budżetu państwa dla zapewnienia wyrównania ubytków z tytułu zmniejszenia wpłat jst, co byłoby niezbędnym warunkiem dla przygotowania nowych rozwiązań. W tej sytuacji wprowadzenie proponowanych zmian w dochodach jednostek samorządu terytorialnego doprowadziłoby do rozregulowania i tak kruchego już i obarczanego w ostatnich latach coraz to nowymi obciążeniami systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Dlatego też Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego sprzeciwia się proponowanym zmianom."