Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprzęt medyczny za miliony niewykorzystany: raport NIK

Sprzęt medyczny za miliony niewykorzystany: raport NIK fotolia.pl

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli dotyczącej gospodarowania sprzętem medycznym w województwie lubelskim. Kontrola obejmowała lata 2021-2023 i miała na celu ocenę, czy szpitale prawidłowo i gospodarnie wydawały środki na zakup i utrzymanie sprzętu medycznego.


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz SP ZOZ w Lubartowie, Kraśniku, Łukowie i Krasnymstawie zostały objęte szczegółową kontrolą. Wyniki kontroli ujawniły liczne naruszenia przepisów prawa i regulacji wewnętrznych w zakresie gospodarowania sprzętem medycznym.

Kontrola wykazała, że w SP ZOZ w Lubartowie zakupiono trzy aparaty USG z naruszeniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Dodatkowo, bez wymaganych zgód zarządu powiatu sprzedano pięć ambulansów, nie przeprowadzono inwentaryzacji środków trwałych i nie ujęto posiadanego sprzętu medycznego w księgach rachunkowych.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie stwierdzono istotne naruszenia przepisów prawa i regulacji wewnętrznych w zakresie ewidencjonowania i inwentaryzowania sprzętu medycznego. NIK ujawniła brak właściwej dokumentacji i rozliczenia inwentaryzacji, co świadczy o niedostatecznym nadzorze nad majątkiem szpitala. Nie zinwentaryzowano wszystkich składników majątku, a sprawozdania finansowe zawierały niekompletne informacje.

Kontrola wykazała również przypadki nieterminowego regulowania zobowiązań w trzech placówkach: SP ZOZ w Lubartowie, Kraśniku i WSS w Lublinie. W SP ZOZ w Lubartowie i Łukowie nie wykorzystywano części sprzętu i aparatury medycznej, otrzymanej w związku z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii COVID-19, o łącznej wartości ponad 2,3 mln zł. Szpitale te nie poinformowały Wojewody Lubelskiego ani Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o posiadanych nadwyżkach sprzętu.

W przypadku SP ZOZ w Kraśniku i Krasnymstawie NIK sformułowała oceny opisowe, wskazujące na prawidłowy przebieg skontrolowanych procesów, a stwierdzone nieprawidłowości nie miały istotnego wpływu na ocenę. Zakupów sprzętu dokonywano tam na podstawie planów inwestycyjnych, po przeanalizowaniu potrzeb.

Kontrola w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wykazała, że Wojewoda Lubelski nierzetelnie sprawował nadzór nad sprzętem medycznym o wartości ponad 100 mln zł, przekazanym do szpitali na cele związane ze zwalczaniem COVID-19. NIK stwierdziła brak ewidencji i stosownej dokumentacji dotyczącej przekazywania sprzętu, co uniemożliwiało sprawowanie rzetelnego nadzoru nad mieniem publicznym.

W wystąpieniach pokontrolnych NIK sformułowała 48 wniosków pokontrolnych, które dotyczą m.in. przeprowadzenia przez Lubelski Urząd Wojewódzki kompletnej ewidencji aparatury medycznej oraz rozliczenia inwentaryzacji sprzętu. W SP ZOZ w Lubartowie zalecono przeprowadzenie inwentaryzacji sprzętu medycznego, która wykazała nadwyżki i niedobory.

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami NIK skierowała dwa zawiadomienia do prokuratury dotyczące nieprawidłowości w postępowaniach przetargowych oraz nierzetelności danych w księgach rachunkowych w SP ZOZ w Lubartowie. Ponadto skierowano trzy zawiadomienia do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych w związku z zaniechaniem przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych oraz nieterminową płatnością zobowiązań w SP ZOZ w Kraśniku.

Analizowany jest także materiał dowodowy z kontroli WSS w Lublinie dotyczący nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz nieprawidłowości w inwentaryzacji.

Dyrektor WSS w Lublinie podjął działania mające na celu usunięcie nieprawidłowości, w tym zmiany na stanowisku głównego księgowego.
Kontrola NIK ujawniła poważne braki i zaniedbania w gospodarowaniu sprzętem medycznym w województwie lubelskim, wskazując na konieczność wprowadzenia usprawnień w zakresie nadzoru i ewidencji mienia publicznego.

Więcej informacji na stronie: www.nik.gov.pl 

Źródło: NIK

 

Czw., 8 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła