Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak zostać radnym powiatu? PKW wyjaśnia formalności

Jak zostać radnym powiatu? PKW wyjaśnia formalności fotolia.pl

Państwowa Komisja Wyborcza sporządziła pakiet informacyjny dotyczący kandydowania do rad powiatów.

PKW przedstawiła informację o zasadach i sposobie zgłaszania list kandydatów na radnych w wyborach do rad powiatów zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r. Zgodnie z prawem, uprawnionymi do zgłaszania list kandydatów na radnych w wyborach do rad powiatów są komitety wyborcze, które uzyskały od Państwowej Komisji Wyborczej lub od właściwego komisarza wyborczego postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. W przypadku komitetów wyborczych, które uzyskały postanowienie od komisarza wyborczego, mogą one zgłaszać listy kandydatów na obszarze wskazanym w tym postanowieniu.

Kandydatem na radnego powiatu może być osoba, która ma prawo wybierania w tych wyborach; jest obywatelem polskim; najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat; stale zamieszkuje na obszarze powiatu, w którym kandyduje; jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin położonych na obszarze danego powiatu; nie ma natomiast obowiązku zamieszkiwania na obszarze okręgu wyborczego, w którym kandydat zostanie zgłoszony. Kandydować nie może natomiast ktoś, kto jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu; ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu; skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe; wobec którego wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Komisja zwraca uwagę, że w wyborach do rad powiatów również obowiązują kwoty wyborcze dotyczące płci – co najmniej 35% miejsc na liście muszą zajmować mężczyźni lub kobiety.

Listy kandydatów na radnych zgłasza się do właściwej powiatowej komisji wyborczej nie później niż do godz. 16.00 w dniu 4 marca 2024 r.

W instrukcji są również zebrane informacje m.in. na temat pełnomocników komitetów i załączników do zgłoszeń kandydatów.

PKW przypomniała również, że nadzór nad przestrzeganiem prawa przez powiatowe komisje wyborcze sprawuje właściwy komisarz wyborczy, który rozpatruje skargi na działalność tych komisji wyborczych, udziela komisjom wyjaśnień oraz uchyla uchwały komisji podjęte z naruszeniem prawa lub niezgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej.

Szczegóły oraz załączniki z dokumentami można znaleźć na stronie PKW klikając TUTAJ.

Śr., 14 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński