24 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z przedstawicielami organizacji społecznych. Tematem były propozycje reform i inwestycji oraz ich wdrażanie w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.
„Propozycje reform i inwestycji oraz ich wdrażanie w państwach członkowskich – jaka jest opinia zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego? (cykl europejskiego semestru 2023–2024)" – taki tytuł nosiło spotkanie zorganizowane przez polskich członków EKES. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnego typu organizacji pozarządowych – m.in. środowiskowych, organizacji pracodawców i związków zawodowych. Byli obecni także przedstawiciele ministerstw: Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Rozwoju i Technologii. Omawiano kwestie zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie reform lub inwestycji w Polsce, Krajowego Planu Odbudowy oraz priorytetów w polityce społecznej oraz funduszowej. Organizacje wskazywały co z ich perspektywy powinno znajdować się w dokumentach z unijnymi zaleceniami dla kraju, a także jak powinny przebiegać konsultacje i dialog przy zarządzaniu gospodarczym i działaniach, w tym komitetach monitorujących programy funduszowe.
W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Związku Powiatów Polskich (jako jedyny przedstawiciel korporacji samorządowych). Zaznaczył on potrzebę podkreślania w zaleceniach organów unijnych niezależności samorządu terytorialnego, głównie pod kątem finansowym. Wskazywał, że większość inwestycji lub działań jest realizowana na poziomie samorządów, które powinny mieć zagwarantowaną stabilność finansową. Dzięki temu będzie możliwe realizowanie kolejnych polityk, działań i inwestycji wskazywanych jako priorytetowe - np. w zakresie transportu publicznego.
Wypowiedzi uczestników tego typu spotkań zostaną poddane anonimizacji i zebrane w ogólny raport, który zostanie dostarczony do EKES z każdego państwa członkowskiego. Posłuży to do opracowania opinii EKES dla innych organów unijnych, głównie Komisji Europejskiej.
Semestr europejski to coroczna procedura mająca na celu koordynację polityki gospodarczej, fiskalnej, zatrudnieniowej i społecznej w Unii Europejskiej.