Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad 1,2 mln osób zastrzegło swój numer PESEL!

Ponad 1,2 mln osób zastrzegło swój numer PESEL! fotolia.pl

Od 17 listopada 2023 r. do 7 stycznia br. mnóstwo Polaków skorzystało z opcji zastrzeżenia numeru PESEL. Zastrzeżenie chroni nas przed konsekwencjami np. kradzieży dokumentów czy danych. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 czerwca br. instytucje ujęte w ustawie (np. banki, firmy telekomunikacyjne) będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL.

Jak czytamy - kilkumiesięczny okres karencji jest potrzebny, aby właściwe instytucje mogły się dostosować do wymogów prawych. Warto jednak już dziś zadbać o to, by maksymalnie zabezpieczyć swoje dane. Każdy może to zrobić w aplikacji mObywatel i na stronie internetowej mobywatel.gov.pl. Zawsze można też wycofać zastrzeżenie - nie jest to działanie ostateczne.

Po co zastrzegać PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL przeciwdziała wyłudzaniu pieniędzy czy wyrabianiu duplikatów karty SIM, wykorzystanych do nielegalnego autoryzowania transakcji. Dotychczas ofiary kradzieży danych borykały się z problemem konsekwencji, jakie musieli ponosić z tytułu np. zaciągniętych pożyczek. Po wejściu w życie przepisu w pełni, osoba poszkodowana będzie zwolniona z płacenia kredytów zaciągniętych przez złodziei. To firmy chcące odzyskać środki będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich formalności i właściwie zweryfikowali, czy kredyt mógł zostać udzielony na podane dane.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało również instrukcję jak zastrzec PESEL w razie potrzeby – do pobrania w załączniku.

Źródło: MC

Załączniki:
Pobierz ten plik (Instrukcja zastrzez nr PESEL_.pdf)Instrukcja zastrzez nr PESEL_.pdf3119 kB
Czw., 11 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła