Przegląd teatrów ulicznych, Radomska Wiosna Literacka, Radomskie Kaziki czy Spotkania z Kulturą Żydowską to tylko część imprez kulturalnych, które w 2024 r. odbędą się w nowej stolicy kultury Mazowsza – Radomiu. Wraz z zaszczytnym tytułem do miasta trafi z budżetu samorządu województwa mazowieckiego 150 tys. zł. Dzięki przyznanym środkom w przyszłym roku mieszkańcy oraz turyści będą mogli cieszyć się jeszcze większą liczbą wydarzeń kulturalnych.
Radom to miasto organizujące kilka tysięcy wydarzeń kulturalnych rocznie. Pośród licznych koncertów, pikników historycznych, zajęć i warsztatów dla młodzieży, spektakli i jarmarków znajduje się wiele imprez cyklicznych, m.in.: obchody Czerwca 1976, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, czy Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato”. Miasto co roku konsekwentnie zwiększa wydatki budżetowe na kulturę, która stała się ważnym narzędziem promocji miasta nie tylko w regionie, Polsce, ale także na płaszczyźnie międzynarodowej.
– Ubiegając się o tytuł Stolicy Kultury Mazowsza 2024, miasto wnioskowało dodatkowo o dofinansowanie wydarzeń mających na celu upowszechnianie kultury i dziedzictwa narodowego. Przede wszystkim chodzi o imprezy plenerowe, które mają promować kulturę ambitną z zakresu literatury, muzyki i teatru, a jednocześnie przypominać tradycje kulturowe miasta i akcentować rolę Radomia w historii Mazowsza – mówi marszałek Adam Struzik.
Jak zapowiadają władze miasta, największa część przyznanych przez samorząd województwa mazowieckiego środków, zasili cieszący się dużą popularnością przegląd teatrów ulicznych – „Ulicę Teatralną”. Dofinansowane zostaną także następujące projekty: Radomska Wiosna Literacka, Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad” czy radomskie „Kaziki”.
– Kapituła konkursu doceniła zaangażowanie Radomia w rozwijanie inicjatyw kulturalnych i przyznała miastu tytuł kulturalnej stolicy Mazowsza. Jest to tym bardziej cenne, że zbiegło się w momencie ze świętowaniem okrągłej 25. rocznicy powstania samorządu województwa mazowieckiego – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Samorząd województwa mazowieckiego ściśle kooperuje z Miastem przy organizacji wspólnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych oraz promocji samego Radomia, jak i całego regionu radomskiego – dodaje wicemarszałek.
Oprócz licznych instytucji kultury, które zapewniają mieszkańcom i gościom miasta bogatą ofertę kulturalną, Radom współpracuje w tym obszarze z wieloma podmiotami. Na terenie miasta działają jednostki prowadzone przez samorząd województwa mazowieckiego: Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum im. J. Malczewskiego, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, a we Wsoli funkcjonuje Muzeum Witolda Gombrowicza.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego