Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyszłość Miast w Polsce: przed nami XVII edycja Smart City Forum

Przyszłość Miast w Polsce: przed nami XVII edycja Smart City Forum fotolia.pl

Już 20 i 21 listopada br. w Warszawie odbędzie się XVII Smart City Forum – najważniejsze spotkanie włodarzy polskich miast, przedstawicieli administracji samorządowej oraz prezesów i kadry zarządzającej firm dostarczających rozwiązania dla smart cities.

Forum zainauguruje debata “Prezydentki w samorządzie”, podczas której omówione zostaną zagadnienia dotyczące perspektyw rozwojowych dla miast, polityki społecznej i równościowej, zaangażowania miast w przejrzystość i odpowiedzialność za równość oraz równe szanse pracy i awansu, a także możliwości aktywizacji ludzi do udziału w życiu społecznym i włączania do kształtowania rozwoju miasta. Następnie eksperci przeanalizują obszar efektywności energetycznej miast. Pojawią się wątki związane z poprawą efektywności i transformacją ścieżki współpracy z biznesem oraz programem „Rozświetlamy Polskę” – budowaniem inteligentnej przestrzeni za pomocą światła, uwarunkowaniami prawnymi, prawem własności i certyfikacją opraw oświetleniowych. Prelegenci porozmawiają również na temat monitorowana wykorzystania energii i mediów, ładowana samochodów, rowerów i hulajnóg wykorzystując infrastrukturę oświetleniową oraz systemach monitoringu środowiska i jakości powietrza.

W ramach kolejnego bloku prelegenci pochylą się nad obszarem najnowszych smart technologii stworzonych z myślą o miastach. Dyskusja obejmie temat szans i zagrożeń związanych z nowymi technologiami, form współpracy miast, które wskazane są, aby poprawić skuteczność działań w zakresie danych, zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego urzędów oraz przyszłości dronów w mieście. Blok podsumowany zostanie sesją case studies, które zobrazują praktyczne zastosowanie rozwiązań w miastach. Eksperci skomentują mobilność w smart city m.in. plan zrównoważonej mobilności, efektywne metody i trendy zarządzania infrastrukturą drogową, technologie w zakresie analizy geoprzestrzennej oraz ekologiczne formy transportu do szkół i budynków publicznych.

Dzień drugi Forum wyłoni tematy związane z energią w inteligentnym mieście. Prelegenci porozmawiają o integracji procesów i logistyce współdzielenia, transformacji ciepła systemowego, ochronie infrastruktury krytycznej i decentralizacji źródeł energii z perspektywy miasta, finansowaniu inwestycyjnym i partnerstwie publiczno-prywatnym, zielonej transformacji miast w duchu ESG oraz alternatywnych źródłach energii w miastach.

Ważnym aspektem, który rozpatrzony zostanie podczas kongresu będzie Agile Management w mieście – zarządzanie zwinnym miastem i związane z tym ograniczenia organizacyjne. Prelegenci zwrócą uwagę na planowanie smart budżetu i alternatywne źródła finansowania, a także wyzwania z zakresu HR w samorządach. Nie zabraknie dyskusji na temat urbanistyki. Eksperci przeanalizują m.in. zagadnienia odnoszące się do architektury regeneracyjnej, problemów i wyzwań związanych z planowaniem przestrzennym, wykorzystaniem danych do wzmocnienia odporności miasta na zmiany klimatyczne oraz zarządzaniem wodą w mieście. Zwieńczeniem Forum będzie blok poświęcony turystyce i promocji miast – zwiększenie konkurencyjności regionu, ułatwianie dostępu do produktów i usług turystycznych dzięki platformom cyfrowym oraz zarządzanie turystyką zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Smart City Forum tworzy przestrzeń do wymiany opinii i doświadczeń między przedstawicielami samorządów, biznesu i środowisk akademickich. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką miast inteligentnych w Polsce i na świecie.

Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym przez Związek Powiatów Polskich.

Pon., 16 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska