Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przestępstwa urzędnicze na nowo. Część 3 – wręczanie korzyści majątkowych

Przestępstwa urzędnicze na nowo. Część 3 – wręczanie korzyści majątkowych fotolia.pl

W październiku wejdzie w życie duża nowelizacja kodeksu karnego. Jej istota polega na zaostrzeniu kar. Zmiany nie ominęły także rozdziału dotyczącego tzw. przestępstw urzędniczych. W krótkim cyklu artykułów przedstawiamy jakie zmiany nastąpią w przypadku przestępstw dotyczących instytucji publicznych, funkcjonariuszy i urzędników. Dziś trzecia część – zmiany w art. 229 kodeksu karnego.

Zmiana nawiązuje do nowelizacji przepisów art. 228, o czym pisaliśmy w poprzednim tekście cyklu. O ile art. 228 dotyczy nielegalnego przyjmowania korzyści, o tyle artykuł następny penalizuje samo wręczanie lub obietnice łapówek.

Zmiana jest analogiczna co poprzednio – typ podstawowy przestępstwa pozostaje bez zmian. Wręczenie lub obietnica korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, nadal będzie podlegać karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zmodyfikowano jednak przepis dotyczący wręczenia (lub obietnicy wręczenia) korzyści majątkowej znacznej wartości i podobnie jak w przypadku przyjęcia łapówki, podniesiono maksymalny wymiar kary do 15 lat pozbawienia wolności zamiast dwunastu lat jak obecnie.

W art. 229 dodano również § 4a. mówiący o tym, że kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.

O znaczeniu pojęć „znaczna” oraz „wielka wartość” pisaliśmy w poprzedniej części cyklu artykułów, odsyłamy więc DO NIEGO.

Zwracamy również uwagę, że urzędnikom i osobom próbującym „załatwić” sprawę w nie do końca legalny sposób kłopoty może przynieść już sama obietnica przyjęcia lub wręczenia korzyści majątkowej.

W następnym artykule, zamykającym serię, opisane zostaną zmiany w kwestiach tzw. płatnej protekcji.

Zobacz poprzednie artykuły dotyczące zmian w kodeksie karnym:

Część 1 - przestępstwa przeciwko instytucjom publicznym

Część 2 - przyjmowanie łapówki o znacznej lub wielkiej wartości

Pt., 8 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński