Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zapoznaj się z pierwszą częścią "Słowniczka wyborczego"

Zapoznaj się z pierwszą częścią fotolia.pl

W związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi opublikowana została pierwsza część Słowniczka wyborczego.

Zawarte w nim informacje zostały przedstawione w takiej formie i zakresie, aby zarówno wyborcy jak i członkowie komisji, mężowie zaufania, czy obserwatorzy, mogli zapoznać się w prosty sposób ze znaczeniem pewnych procedur, instytucji i pojęć. Równolegle do tekstu w wersji tradycyjnej, na stronie www.rp.pl otwarta została zakładka – wybieramświadomie, gdzie poruszone tematy i hasła podane w wersji uproszczonej, skróconej, są przedstawiane szerzej, w takiej formie, aby był łatwy dostęp, a treść zrozumiała.

W pierwszej części Słownika wyborczego przedstawiono temat „wyborcy” na początku, a następnie hasła, które będą istotne dla osób uczestniczących w wyborach. Wyjaśniono m.in. takie pojęcia jak: czynne prawo wyborcze, bierne prawo wyborcze, spis wyborców, rejestr wyborców, komitet wyborczy, zgłaszanie kandydatów na posłów, zgłaszanie kandydatów na senatorów, głosowanie.

Opublikowana treść jest oparta wyłącznie o przepisy i interpretację Państwowej Komisji Wyborczej - nie zawiera przy tym żadnych ocen czy własnych interpretacji autorów. Autorzy starali się, aby treść była zrozumiała i obiektywnie odpowiadała treści właściwych regulacji.

Przedsięwzięcie to jest wspólną inicjatywą Dziennika Rzeczpospolita i Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej, a autorami i recenzentami są: sędzia W. Hermeliński, prof. H. Izdebski, prof. A. Kamiński, mecenasi: Beata Tokaj, Jan A. Stefanowicz, A. Karpowicz, P. Pakuła. Partnerem wydania jest Związek Powiatów Polskich.

Z pełną treścią publikacji można zapoznać się tutaj.

Śr., 30 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska