Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W numerze 17. dwutygodnika WSPÓLNOTA

W numerze 17. dwutygodnika WSPÓLNOTA .

Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA to wiodący dwutygodnik w Polsce, dedykowany zagadnieniom związanym z samorządami terytorialnymi. Od 1990 roku dostarcza specjalistyczną wiedzę we współpracy z czołowymi ekspertami oraz doświadczonymi samorządowcami. Pismo skierowane jest przede wszystkim do pracowników urzędów, radnych oraz partnerów sektora samorządowego. 26 sierpnia ukaże się najnowszy numer czasopisma WSPÓLNOTA, w którym znajdą Państwo m.in.:

Samorządy stawiają opór recentralizacji. Samorządność do niedawna była niekwestionowaną, chronioną konstytucyjnie wartością. Ale to się zmieniło. Jak samorządy się bronią? Problem analizują Wirginia Aksztejn i Marta Lackowska z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

PPP w zarządzaniu systemem wodno-kanalizacyjną. O korzyściach z partnerstwa publiczno-prywatnego opowiada w dużym wywiadzie Paweł Wąsiak, wójt Łubnian. 

Lex Czarnek 3.0. Minister edukacji odbiera autonomię nauczycielom, samorządom rodzicielskim, ogranicza niezależność szkół poprzez zwiększanie narzędzi kontroli i monitorowania – pisze Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

Nadchodzą zmiany w udostępnianiu danych. Trwają prace nad nowym aktem prawnym, który dołoży kolejne regulacje w systemie przepisów regulujących dostęp do danych sektora publicznego.

Od grudnia e-doręczenia w samorządzie. Ustawa budzi wiele emocji. Niedawno przesądzono bowiem, że samorząd terytorialny będzie musiał wejść w nowy system doręczeń elektronicznych już w grudniu 2023 r.

Spada liczba kontroli RIO. Powodem są braki kadrowe. Tymczasem JST w 2022 r. popełniły więcej błędów niż rok wcześniej, na szczęście skutkowały one mniejszym obciążeniem dla lokalnych budżetów.

Spółki komunalne zawyżały wynagrodzenia. NIK sprawdziła osiem spółek komunalnych i stwierdziła permanentne łamanie przepisów ustawy kominowej. 

Nabór na stanowisko pracownika samorządowego. Przypominamy, na co zwrócić uwagę organizując taki nabór i co staje się przedmiotem rozstrzygnięć sądów administracyjnych.

Mobilność otwiera drzwi do miasta. Mobilność to jeden z ważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności miast i gmin, zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów – pisze Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Centra usług społecznych lepsze od OPS-ów. Narodowa Rada Rozwoju przedstawiła raport z funkcjonowania CUS-ów. Takie centra utworzyło 51 gmin. 

Zabytek archeologiczny na placu budowy. Media obiegła w sierpniu informacja o niezwykłym odkryciu w Łeknie w wielkopolskim. Wyjaśniamy, jakie skutki prawne wywołuje takie znalezisko.

Wspólnota mieszkaniowa stroną postępowania. Ustalenie statusu strony postępowania administracyjnego wymaga każdorazowo ustalenia interesu prawnego wnioskującego podmiotu.

Interes prawny w uzyskaniu danych z rejestru PESEL. W jakiej sytuacji można mówić o interesie prawnym w rozumieniu art. 46 ust. 2 pkt 1 ustawy z 2010 r. o ewidencji ludności?

Podwykonawstwo w zamówieniach in-house. Ostatnia nowelizacja prawa zamówień publicznych miała ograniczyć stosowanie instytucji podwykonawstwa w przypadku zamówień in-house. Wygenerowała jednak istotne problemy interpretacyjne, dlatego Urząd Zamówień Publicznych skontrolował tego typu zamówienia. 

Walka z biurokracją. Do Sejmu trafił projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych autorstwa komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji. Wprowadza ona szereg zmian w wielu aktach prawnych. Przedstawiamy część z nich. 


We WSPÓLNOCIE znajdą Państwo pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają  czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą. 

https://wspolnota.org.pl

Wt., 22 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: