Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Orzecznictwo. Wyrok w zawieszeniu przesłanką do utraty funkcji

Orzecznictwo. Wyrok w zawieszeniu przesłanką do utraty funkcji fotolia.pl

WSA w Gliwicach przypomniał, że zgodnie z art. 11 § 2 pkt 1 Kodeksu wyborczego - nie ma prawa wybieralności osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Istotnie należy zaznaczyć, że w pojęciu skazania na karę pozbawienia wolności mieści się zarówno orzeczenie bezwzględnego, jak i warunkowego zawieszenia jej wykonania.  

Wójt Gminy został prawomocnie skazany za przestępstwo łapownictwa z art. 228 § 1 k.k. Komisarz Wyborczy w związku z tym stwierdził wygaśnięcie mandatu Wójta z racji utraty prawa wybieralności, w wyniku uprawomocnienia się wyroku. Wójt w skardze na postanowienie Komisarza Wyborczego zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych. Stwierdził, że pominięto, iż skarżący został skazany wyłącznie na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonywania, co w konsekwencji nie skutkuje utratą biernego prawa wyborczego.

Zdaniem WSA w Gliwicach skarga nie zasługiwała na uwzględnienie. Uzasadnieniem dla potraktowania skazania karą pozbawienia wolności za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego jako przesłanki utraty biernego prawa wyborczego było zapewnienie właściwego doboru kandydatów na stanowiska publiczne, związane i wiążące się ze sprawowaniem władzy. Zdaniem Sądu w przypadku, gdy jak w przedmiotowej sprawie bezspornym jest iż strona skarżąca została prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, to okoliczności faktyczne i prawne pozwalają za uznanie w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, że zaistniały przesłanki do wygaszania jej mandatu Wójta.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 marca 2018 r. IV SA/Gl 1115/16

Czw., 13 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka