Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy można zaskarżyć odpowiedź na interpelację radnego? WSA wyjaśnia

Czy można zaskarżyć odpowiedź na interpelację radnego? WSA wyjaśnia fotolia.pl

Radny składa interpelację. Prezydent miasta udziela na nią odpowiedzi. Radny nie jest z niej zadowolony i zaskarża odpowiedź do sądu administracyjnego. Czy jest do dopuszczalne?

WSA w Gliwicach w niedawnym orzeczeniu odrzucił skargę radnego właśnie z powodu jej niedopuszczalności. Sąd wprost stwierdził, że odpowiedź na interpelację radnego, o której mowa w art. 24 ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym (będzie to miało odpowiednie zastosowanie do interpelacji i udzielania na nie odpowiedzi, o których mowa w ustawie o samorządzie powiatowym i ustawie o samorządzie województwa), nie spełnia wymogów aktu lub czynności podlegających kontroli sądowoadministracyjnej.

Odpowiedź na interpelację nie stanowi władczego działania organu administracji publicznej skierowanego do niepodporządkowanego mu podmiotu i nie dotyczy praw podmiotowych przysługujących jednostce na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Relacja pomiędzy radnym a organem wykonawczym ma – co do zasady – charakter wewnętrzny, zaś uprawnienia związane z wykonywanym przez niego mandatem wiążą się z funkcją kontrolną tego organu.

Zaskarżenie odpowiedzi na interpelację nie mieści się w katalogu spraw podlegających kontroli sądu administracyjnego. Zaskarżony akt nie dotyczy przyznania, stwierdzenia albo uznania uprawnień bądź obowiązków strony skarżącej wynikających z przepisów prawa, nie stanowi władczej formy rozstrzygnięcia, sam w sobie nie wywołuje żadnych skutków.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 24.04.2023 r., sygn. akt III SA/Gl 228/23, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: CBOSA

Pt., 23 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak